RTSH Sport Live

Françesko Banjaja do të niset i pari në San Marino

 • 18/09/2021
 • |
 • Moto GP
Françesko Banjaja do të niset i pari në San Marino
Ducati edhe njëherë i pari në nisje. Pas suksesit në Aragon, tani do të provojë dhe në San Marino

Përsëri vendi i parë për Francesco Bagnaia. Piloti italian, një javë pas suksesit të tij në Aragon, fiton pole position në Grand Prix të San Marinos, raundi i katërmbëdhjetë i sezonit MotoGP. Piloti Ducati do të fillojë para të gjithëve në garën e së dielës në Misano, në rreshtin e parë së bashku me Ducati -n tjetër të Jack Miller dhe udhëheqësin e klasifikimit Fabio Quartararo. Rreshti i dytë u hap nga dy Ducati të tjerë, me Jorge Martin dhe Johann Zarco për ekipin Pramac në kutinë e katërt dhe të pestë, me Pol Espargaro të gjashtin. Marc Marquez do të fillojë nga rreshti i tretë, në vendin e shtatë përpara Aleix Espargaro dhe Alex Rins, ndërsa Maverick Vinales është i dhjeti. Mbyllin renditjen Valentino Rossi dhe Andrea Dovizioso, të cilët do të nisen nga fundi.

NISJA

Rreshti i pare

 1. Francesco Bagnaia (Ducati)
 2. Jack Miller (Ducati)
 3. Fabio Quartararo (Yamaha)

Rreshti i dytë

 1. Jorge Martin (Ducati)
 2. Johann Zarco (Ducati)
 3. Pol Espargaro (Honda)

Rreshti i tretë

 1. Marc Marquez (Honda)
 2. Aleix Espargaro (Aprilia)
 3. Alex Rins (Suzuki)

Rreshti i katërt

 1. Maverick Vinales (Aprilia)
 2. Joan Mire (Suzuki)
 3. Enea Bastianini)

Rreshti i pestë

 

 1. Takaaki Nakagami (Honda)
 2. Michele Pirro (Ducati)
 3. Luca Marini (Ducati)

Rreshti i gjashtë

 1. Franco Morbidelli (Yamaha)
 2. Brad Binder (KTM)
 3. Stefan Bradl (Honda)

Rreshti i shtatë

 1. Alex Marquez (Honda)
 2. Iker Lecuona (KTM)
 3. Miguel Oliveira (KTM)

Rreshti i tetë

 1. Danilo Petrucci (KTM)
 2. Valentino Rossi (Yamaha)
 3. Andrea Dovizioso (Yamaha)