RTSH Sport Live

Françesko Banjaja do të niset i pari në SHBA

 • 02/10/2021
 • |
 • Moto GP
Françesko Banjaja do të niset i pari në SHBA
Piloti i Ducati do të niset i pari në SHBA, në radhën e parë edhe francezi Markez

Francesco Bagnaia fiton provat zyrtare në Çmimin e Madh të Amerikës, raundi i pesëmbëdhjetë i sezonit në MotoGP. Piloti i Ducati, i dyti në renditje dhe i vetmi që ende lufton për titull përveç liderit Quartararo, do të fillojë para të gjithëve në garën e së dielës në cirkuitin e Austin. Në rreshtin e parë me të do të jetë francezi i Yamaha, Marc Marquez. Jorge Martin hap rreshtin e dytë, i ndjekur nga Takaaki Nakagami dhe Johann Zarco. Jack Miller, përpara të gjithëve në dy seancat e fundit të provave të lira, do të fillojë vetëm nga pozicioni i dhjetë. Rreshti i shtatë dhe i fundit për Valentino Rossi, vendi i njëzet, mbrapa ka vetëm Danilo Petrucci.

NISJA

Radha e parë

 1. Francesco Bagnaia (Ducati)
 2. Fabio Quartararo (Yamaha)
 3. Marc Marquez (Honda)

Radha e dytë

 1. Jorge Martin (Ducati)
 2. Takaaki Nakagami (Honda)
 3. Johann Zarco (Ducati)

Radha e tretë

 1. Alex Rins (Suzuki)
 2. Joan Mir (Suzuki)
 3. Luca Marini (Ducati)

Radha e katërt

 1. Jack Miller (Ducati)
 2. Brad Binder (KTM)
 3. Pol Espargaro (Honda)

Radha e pestë

 1. Franco Morbidelli (Yamaha)
 2. Andrea Dovizioso (Yamaha)
 3. Alex Marquez (Honda)

Radha e gjashtë

 1. Enea Bastianini (Ducati)
 2. Iker Leucona (KTM)
 3. Miguel Oliveira (KTM)

Radha e shtatë

 1. Aleix Espargaro (Aprilia)
 2. Valentino Rossi (Yamaha)
 3. Danilo Petrucci (KTM)