RTSH Sport Live

Gabriel Jesus tek Arsenal, është zyrtare: Do mbajë numrin 9

  • 04/07/2022
  • |
  • Angli
Gabriel Jesus tek Arsenal, është zyrtare: Do mbajë numrin 9
Londinezët kanë njoftuar nënshkrimin me sulmuesin brazilian

Gabriel Jesus është një lojtar i Arsenalit. Për të zyrtarizuar blerjen e tij përfundimtare nga Manchester City (për rreth 50 milionë euro sipas shtypit britanik) është pikërisht klubi londinez, që ka bërë njoftimin ("ai do të veshë fanellën me numrin 9"), që arriti t'i japë Mikel Artetës një përforcim të çmuar: "Ka qenë në radarin tonë prej disa kohësh – shpjegon tekniku në një shënim të publikuar nga ‘Topçinjtë’ në faqen e tij zyrtare –, të gjithë e donim këtu dhe jam shumë i lumtur”.

“Autori i 95 golave ​​në 236 paraqitje në të gjitha garat gjatë pesë sezoneve të tij në Mançester - kujton Arsenalin në deklaratën e tij - Gabriel ka fituar katër herë titullin e Premier League, FA Cup dhe Kupën e Ligës tre herë. Ai është titullar i kombëtares braziliane, me të cilën  ka realizuar gjithsej 56 paraqitje dhe ka shënuar 19 gola, fitoi Kupën e Amerikës në 2019.

Gjatë karrierës së tij ndërkombëtare Gabriel fitoi gjithashtu një medalje të artë në Lojërat Olimpike Rio 2016 dhe mori pjesë në Kupën e Botës FIFA 2018. I kënaqur me nënshkrimin e sulmuesit 25-vjeçar brazilian është shprehur edhe Edu, drejtori teknik i londinezëve: “Kush e njeh mirë futbollin, i njeh cilësitë e Gabriel Jesus”.