RTSH Sport Live

Gasly dhe pasioni i tij për futbollin, Zidane dhe Formula 1

  • 30/08/2023
  • |
  • Formula 1
Gasly dhe pasioni i tij për futbollin, Zidane dhe Formula 1
Piloti bëri një zgjedhje në funksion të GP-së italiane

Piloti i Alpine, Pierre Gasly foli për Sky përpara GP-së italiane. Rasti ishte i përshtatshëm për të zbuluar një sfond në lidhje me zgjedhjen e numrit me të cilin do të garojë në Monza: 10.

Gasly, një tifoz i PSG-së, zgjodhi 10 për nder të Zinedine Zidane: kampionin, bashkatdhetarin e pilotit, i cili tërhoqi Francën drejt fitores në Kupën e Botës në 1998 dhe është ambasadori i Alpine në botë. Një nderim për idhullin e tij. Pasioni i madh i Gasly për futbollin sigurisht që nuk zbulohet sot. Ai jeton në Milano dhe shpesh shkon në “Meazza” për të parë ndeshjet e Milanit dhe Interit.

Po aq e njohur është se Gasly ka luajtur futboll përpara se të bëhej pilot. Pasionet, megjithatë, nuk janë fshirë: futbolli është përzier me motorët me atë 10 që do të shfaqet në hundën e Alpines (dhe jo vetëm) jo rastësisht.