RTSH Sport Live

Gavi, Vinicius dhe… shumë dëmtime të tjera, ekipet kombëtare një makth

  • 20/11/2023
  • |
  • Futboll Bota
Gavi, Vinicius dhe… shumë dëmtime të tjera, ekipet kombëtare një makth
Barcelona dhe Real Madridi janë të zemëruar për dëmtimet e talenteve të tyre. Në muajin nëntor do të ketë mungesa të shumta pas angazhimeve me ekipet kombëtare

Një tjetër raund kombëtarësh, një tjetër plot dëmtime pak a shumë të rënda. Banda e disidentëve, atyre që prej kohësh kërkojnë më shumë mbrojtje për futbollistët dhe klubet, po mbushet më shumë çdo pushim dhe kjo nuk është vetëm një çështje ekonomike. Vinicius, Gavi, Bastoni, ter Stegen dhe ne mund të vazhdojmë të demonstrojmë se problemi që lidhet me shumë ndeshje dhe rrjedhimisht me ekipet kombëtare është gjithnjë e më i rëndësishëm dhe i nënvlerësuar gjithnjë e më shumë në dhomat e kontrollit të federatave të mëdha ndërkombëtare, nga FIFA e poshtë.

Pas dëmtimit të rëndë të Neymar tetorin e kaluar dhe kthimit më tej te problemet e Maignan dhe jo vetëm në ato të mëparshmet, në pushimin e nëntorit, ngritën zërin dy klubet më të rëndësishme në Spanjë, Barcelona dhe Real Madridi. Fatura e sjellë në tryezë nga dy klubet është shumë e lartë dhe rrezikon të komprometojë sezonin e të dyjave. Në fakt, viti 2023 tashmë ka përfunduar për Camavinga dhe Vinicius të Realit. Nga ana tjetër, Barcelona pa të ndalur Ter Stegen dhe Gavi, ky i fundit me mbylljen e sezonit para kohe pasi u dëmtua në ndeshjen kundër Gjeorgjisë. 4-5 milionë euro dëmshpërblim që ka dhënë FIFA për klubin katalanas janë shumë pak si ngushëllim.

Një rastësi? Jo tamam. Nëse është e vërtetë që faji duhet të ndahet mes palëve dhe nuk është e drejtë t'i drejtohet gishti ekipeve kombëtare dhe atyre që punojnë, realiteti është se britma për ndihmë nga protagonistët në lojë - dmth. , trajnerët dhe lojtarët - ka qenë e padëgjuar për një kohë të gjatë. Dhe asnjë pjesë e vogël e enigmës nuk ka lëvizur, përkundrazi, më të mirët si Guardiola, Klopp dhe Ancelotti në stol, por edhe Toni Kroos në fushë e kanë përsëritur disa herë konceptin. Por, për fat të keq të tyre, kushdo që vendos, duke filluar nga FIFA, po shkon në drejtim të kundërt me atë të dëshiruar.

FIFPro, sindikata ndërkombëtare e futbollistëve, ndërhyri gjithashtu për këtë çështje për të përsëritur temën dhe për të nënvizuar se si në sezonin e ardhshëm - 2024/25 - i cili përfshin një format të ri për kualifikimet e Champions League dhe Kupës së Botës, si dhe Euro 2024, Ku a e Afrikës… për disa lojtarë mund të jetë afër 90 ndeshje në vitin kalendarik, 11% më shumë se sezoni aktual”.

Ja disa nga dëmtimet:

Lojtaret Skuadrat  
Neymar Al Hilal  
Camavinga Real Madrid  
Vinicius Real Madrid  
Gavi Barcellona  
ter Stegen Barcellona  
Haaland Manchester City  
Bastoni Inter  
Miretti Juventus  
McKennie Juventus  
Onana Manchester United  
Kamada Lazio  
Oyarzabal Real Sociedad  
Rodriguez Torino  
Zaire-Emery PSG  
Ochoa Messico