Gjashtë gola por asnjë fitues: Kameruni dhe Serbia të varur nga një fije

• 28/11/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Emocione dhe spektakël në ndeshjen e grupit G, nga 3-1 në 3-3

Gola, spektakël, emocione, përmbysje: gjithçka ndodh në barazimin 3-3 mes Kamerunit dhe Serbisë, i vlefshëm për grupin G të Kupës së Botës në Katar, dhe në fund arrin nga një pikë për secilën që i jep ende pak shpresë kualifikimit dy ekipe. I gatshëm për të ecur përpara dhe shansi i parë i madh i takon Serbisë, Mitrovic lëvizi bukur në zonë para se të godiste shtyllën me një të majtë sensacionale që nuk do t'i kishte dhënë asnjë shans Epassy, ​​i cili zëvendësoi Onanën sot.

Mitrovic sërish, gjuan një penallti në lëvizje, por pa rezultat. Mundësi e humbur dhe Kameruni, në mundësinë e parë, ndëshkon Serbinë: Castelletto del në shtyllën e largët në një goditje këndi dhe dërgon topin në rrjetë.

Gol me shije italiane për mbrojtësin me një babai Friulian. Gëzimi afrikan, megjithatë, nuk zgjat shumë, sepse në kohën shtesë vjen një-dy e jashtëzakonshme e nënshkruar nga Pavlovic dhe Milinkoviç-Savic që përmbysin rezultatin brenda tre minutave. I pari pas një goditje këndi, i dyti me goditje nga jashtë. Në fillim të pjesës së dytë, Serbia vazhdon aty ku e lanë dhe realizon të tretin në kundërsulm në minutën e 53-të me Mitrovic që më në fund ia doli të mposhtë portierin kundërshtar.

Kur ndeshja dukej se kishte përfunduar, e paimagjinueshme ndodh mes minutave 64 dhe 66: fillimisht Aboubakar parakalon Milinkoviç-Savic me një gjuajtje të shkëlqyer ballë për ballë me portierin serb, më pas Choupo-Moting barazon duke shfrytëzuar një tjetër gabim të kundërshtarit.

Mbrojtja u tregua naïve në aplikimin e pozicionit jashtë loje në të dy golat e Kamerunit. E pabesueshme 3-3, të besuarit e Song fitojnë besimin dhe ëndërrojnë grushtin e shtetit, Serbia mbyllet dhe provon kundërsulmin: megjithatë, barazimi arrin në bilbilin e trefishtë.