RTSH Sport Live

Gjermania fiton me përmbysje, Hollanda e Kroacia bëjnë detyrën

  • 08/10/2021
  • |
  • Boterori Katar 2022
Gjermania fiton me përmbysje, Hollanda e Kroacia bëjnë detyrën
Sulmuesi i Bayern përmbys situatën (2-1), 9 minuta nga fundi pas barazimit të Gnabry. Klaassen dhe Perisic përcaktuan përkatësisht në Letoni dhe Qipro

Gjermania vuan në shtëpi kundër Rumanisë, por fiton me përmbysje. Pas avantazhit të Hagit (9 '), Gnabry barazoi rezultatin në minutën e 52 -të; në 81 ’Muller nënshkruan më pas 2-1 në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset për Kupën e Botës 2022. Hollanda po ecën mirë: Klaassen imponon 1-0 në Letoni. Kroacia kalon 3-0 në Qipro: vendosin golat e Perisic (45 '), Gvardiol (80') dhe Livaja (90 '). Penalltia e humbur nga Modric.

GRUPI E

Ramsey, i cili po përpiqet të gjejë minuta në fushë me fanellën e Juventusit, me Uellsin arrin të shënojë në Pragë, në ndeshjen kundër Republikës Çeke. Por avantazhi I nënshkruar në minutën e 36-të u godit vetëm pas dy minutash nga goli I Pesek. Çekët që përmbysën gjithçka në fillim të pjesës së dytë falë një autogol i Ëard. Daniel James firmosi rezultatin përfundimtar 2-2 në minutën e 69-të. Estonia mundi Bjellorusinë 2-0 në shtëpi: Sorga ishte vendimtare në minutën e 58-të, para golit të Zenjov.

GRUPI G

Në Riga, Holanda merr tri pikë që e lejojnë të fluturojnë në krye të grupit me16 pikë. Tulipanët fituan 1-0 falë Klaassen, i cili në minutën e 19-të përsosi avantazhin holandez me një kthesë të shkëlqyer pas një goditje këndi.

Përfundon 1-1 mes Turqisë dhe Norvegjisë. Akturkoglu zhbllokon rezultatin në favor të turqve në 6 ', në një asistim nga Under; Thorstvedt barazoi rezultatin në minutën e 42-të.

Nuk pati histori në Gjibraltar, ku Mali i Zi kaloni 3-0. Pas avantazhit të Marusic (7 '), Beqiraj mbyll llogaritë me një dopietë midis 44' dhe 68 '(goli i parë shënohet me një penallti).

GRUPI H

Me disa përpjekje më shumë seç pritej, Kroacia triumfon në Qipro dhe mbetet në krye të grupit së bashku me Rusinë (16 pikë). Një gol nga Kramaric, në 23’, u anulua më pas nga Var për një parregullsi të kryer më parë. Goli vjen në fundin e pjesës së parë, kur Perisic bën maksimumin nga një asistim i Modric. Ky i fundit humbet penallti në minutën e 54-të, por dyfishimi përfundimtar arrin në minutën e 80-të falë Gvardiol. Tris nënshkruhet nga Livaja në shtesë.

Fitore minimale e Rusisë ndaj Sllovakisë. Një autogol i pabesueshëm nga Skriniar, që u jep një ndihmë të madhe vendasve, të cilët arrijnë në këtë mënyrë të fitojnë me një episod në 24'. Poker i Sllovenisë në Maltë. Pas një kontrolli në Var, goli 0-1 i shënuar në minutën e 27-të nga Ilicic, i shërbyer nga Balkovec, u vërtetua. Sllovenët dyfishojnë në minutën e 50-të me Sporar dhe trefishojnë në minutën e 60 përsëri me Ilicic. Pokeri përfundimtar, meSeskos (67 ').

GRUPI J

Suksesi i gjashtë në shtatë ndeshje të grupeve për Gjermaninë: Rumania u thye 2-1 në finale. Faulli i Burcas ndaj Ëerner mund të vlente menjëherë penalltinë në favor të vendasve, sinjalizuar menjëherë nga gjyqtari Cakir (shumë i diskutuar për AC Milan-Atletico Madrid); këtë herë, megjithatë, Var e bën drejuesin e garës të ndryshojë mendje. Kalojnë disa sekonda dhe Rumania kalon në epërsi: në minutën e 9 -të, një gol i mrekullueshëm i Ianis Hagi, i cili me një lojë të shkëlqyer hesht Hamburgun dhe çmend tifozët rumunë: tunel ndaj Rudiger dhe një këmbë e majtë fituese. Gnabry humbet barazimin nga disa hapa, ndërsa Reus angazhon Nitën me një grushtim.

Në fund të pjesës së parë Gnabry godet shtyllën. Ky i fundit rikthen barazpeshën në minutën e 52 -të me një diagonale të bukur me të djathtën nga distanca. Reus dhe Ëerner shpërdorojnë për 2-1. Havertz nuk e beson deri në fund të një topi të bukur nga Muller. Dhe është numri 13 ai që shënon golin e fitores: një goditje këndi nga e djathta, një goditje ajrore nga Goretzka dhe një goditje fituese nga Muller.

Përfundon 1-1 midis Islandës dhe Armenisë. Miqtë, përpara me Hovhannisyan në minutën e 35 -të; vendasit arrijnë 1-1 me Johannesson në minutën e 77-të. Lihtenshtajn-Maqedonia e Veriut 0-4: gola nga Velkovski (39 '), Alioski (66'), Nikolov (74 ') dhe Churlinov (83').