RTSH Sport Live

Golden State kampion, Curry është MVP

  • 17/06/2022
  • |
  • Basketboll
Golden State kampion, Curry është MVP
Në TD Garden, Warriors fitojnë 103-90 dhe mbyllin serinë 4-2: është titulli i katërt në tetë vitet e fundit. Curry për herë të parë në karrierën e tij është MVP i finaleve

Golden State Warriors nuk gabon në ‘match point’ e parë duke fituar 103-90 në TD Garden në Boston, duke mbyllur finalet 4-2 dhe duke u diplomuar kampion i NBA-së për të shtatën herë në historinë e tyre, të katërtin në tetë vitet e fundit. Një festë për formacionin e Kerr që një hap larg 1-3 në shtëpinë e Celtics, fiton tre gara radhazi dhe rikthehet në triumf pas katër sezonesh.

Protagonist absolut, edhe një herë është Stephen Curry: 34 pikë, 7 kërcime dhe 7 asistime me 12/21 nga fusha dhe 6/11 nga harku për t'u shpallur sërish si pikëshënuesi (së bashku me Broën), por mbi të gjitha. hera e parë si MVP i finales, pjesa e fundit që i mungonte karrierës së numrit 30.

Një sezon i paharrueshëm: unaza e katërt, rekordi i trefishtë, nominimi i parë si lojtari më i mirë i serisë vendimtare. Megjithatë, ai i TD Garden është edhe triumfi i Klay Thompson, i cili edhe pse jo vendimtar në garën-6, aq shpesh në karrierën e tij (vetëm 12 pikë me gjuajtje 5/20), mund të festojë një titull që dukej i paarritshëm, sidomos pas 941 ditësh larg fushave për shkak dëmtimi.