RTSH Sport Live

Golden State reagon në ndeshjen e dytë, 1-1 me Boston

  • 06/06/2022
  • |
  • Basketboll
Golden State reagon në ndeshjen e dytë, 1-1 me Boston
Warriors fitojnë 107-88: Curry vendimtar me 29 pikë. Tani në TD Garden për ndeshjen-3 dhe ndeshjen-4

Golden State nuk gaboi në ndeshjen e dytë në shtëpi, duke mposhtur Boston 107-88 dhe barazoi serinë e NBA Finals, tani në 1-1. Në Chase Center, këtë herë Warriors mbajnë epërsinë në fund të periodës së tretë. 35-14 falë një Steph Curry me 29 pikë, ndërsa 28 të  Tatum nuk janë të mjaftueshme për Celtics. Tani, sfida kalon në TD Garden, ku do të luhet Loja-3 dhe Loja-4 e ndeshjes që vlen titullin.

Një dështim i mundshëm në garën e dytë në Chase Center do të ishte katastrofik: dhe, në fakt, Golden State nuk gaboi dhe mundi Boston 107-88, duke gjetur 1-1 në serinë e NBA Finals. Ndryshe nga Ndeshja-1, Ëarriors arrijnë të ruajnë avantazhin në fund të periodës së tretë, të fituar falë një super rikthimi, duke menaxhuar Celtics që dështojnë në përmbysjen e dytë radhazi.

Nëse në pjesën e parë ka ekuilibër, siç dëshmohet nga 52-50 në mes të lojës, në të dytën skuadra e Kerr reagon, tërhequr nga Steph Curry dhe Jordan Poole. +23, 12 minuta nga fundi është sigurisht më qetësuese se +12 e garës-1, por këtë herë vendasit nuk pësojnë ndonjë pjesë tronditëse dhe arrijnë finalen, duke e mbyllur në 107-88 ,duke u relaksuar vetëm në minutat e fundit.