RTSH Sport Live

Holanda, Rumania dhe Zvicra sigurojnë kualifikimin për në “Euro 2024”

  • 18/11/2023
  • |
  • Futboll Bota
Holanda, Rumania dhe Zvicra sigurojnë kualifikimin për në “Euro 2024”
Në ndeshjen e parafundit të grupeve kualifikuese holandezët mundën Irlandën 1-0 (vendosi Ëeghorst), zviceranët barazuan 1-1 me Kosovën dhe përfitojnë nga suksesi 1-2 i Rumanisë kundër Izraelit

Holanda, Rumania dhe Zvicra kanë arritur të sigurojnë pjesëmarrjen në Euro 2024. Në ndeshjen e parafundit të grupeve kualifikuese “Oranje” mundën Irlandën 1-0. Ndeshja u vendos nga një gol pas njëmbëdhjetë minutash nga Ëeghorst, i cili priti nga De Vrij në mesfushë dhe fluturoi drejt portës kundërshtare, duke shënuar me një goditje të fuqishme me të djathtën.

Rumania dhe Zvicra festojnë, me zviceranët të kualifikuar në Euro 2024 falë fitores së Rumanisë dhe barazimit të njëkohshëm 1-1 në shtëpi kundër Kosovës, me golat e Vargas (zhbllokoi rezultatin me një goditje me kokë në fillimin e pjesës së dytë) dhe Hyseni (asistuar nga Vojvoda). Pikët e tyre bëhen kështu 17, dy më pak se Rumania, e fitoi 1-2 ndaj Izraelit. Goditja me kokë e Puscas në fakt i përgjigjet epërsisë fillestare të Zahavit dhe mban të pandryshuar diferencën mes dy skuadrave, më pas goli i Hagit i lejon rumunët të festojnë përfundimisht një ditë para përfundimit të fazës së grupeve.

Sukses edhe për Bjellorusinë, e cila mundi Andorrën 1-0 falë golit të Laptev, i cili realizoi në minutën e 83-të me një gjuajtje me të majtën në afërsi të zonës. Skuadra vendase ngrihet kështu në nëntë pikë, ndërsa miqtë mbeten me dy.

Mund të jetë një imazh i ‎harta dhe ‎teksti që thotë "‎EUROPEAN QUALIFIERS 1-1 ح一 ARMENIA WALES 0-2 LATVIA CROATIA 1-0 福 BELARUS ANDORRA 14-0 FRANCE 1 1-0 GIBRALTAR NETHERLANDS REPUBLIC OF IRELAND + 1-1 SWITZERLAND Kosovo 1-2 ISRAEL ROMANIA‎"‎‎