RTSH Sport Live

Hollanda bën detyrën, surprizon Senegali: sigurojnë kualifikimin

  • 29/11/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Hollanda bën detyrën, surprizon Senegali: sigurojnë kualifikimin
Dorëzohet Ekuadori që përfundon në vendin e tretë, Katari në vendin e fundit me zero pikë

Hollanda e Louis van Gaal përfundoi në mënyrën më të mirë të mundshme fazën e grupeve, duke shëtitur kundër një Katari të nënshtruar, duke fituar 2-0 me një gol në çdo pjesë: Gakpo, në golin e tij të tretë në po aq ndeshje në Kupën e Botës, dhe de Jong që vendosi në kasafortë fitoren që i dha skuadrës portokalli vendin e parë në grup. Oranje përfundojnë me 7 pikë, përpara Senegalit dhe tani presin të dytën e grupit të Anglisë në fazën e 16-shes. Nokauti i tretë dhe zero pikë për vendasit, asnjëherë i rrezikshëm.

Në fazën e 16-shes së Botërorit 2022, së bashku me Hol,andën në grupin A është Senegali, i cili fiton përballjen direkte me Ekuadorin 2-1. Në Doha, kampionët e Afrikës kaluan në avantazh me penalltinë e Ismaila Sarr në minutën e 44-të, më pas Caicedo barazoi në gjysmë të pjesës së dytë (68'). Golin kualifikues për djemtë e Cissé e shënoi Koulibaly, i cili në minutën e 70-të shënon me një prekje në zhvillimet e një goditje të lirë.