RTSH Sport Live

Ibrahimoviç para Atletikos: Zgjohem me dhimbje, por…

  • 23/11/2021
  • |
  • Futboll Bota
Ibrahimoviç para Atletikos: Zgjohem me dhimbje, por…
Sulmuesi suedez i Milanit flet në prag të udhëtimit në Madrid në Champions League: “Duam të fitojmë, jemi përgatitur mirë si gjithmonë”

"Ne kemi besim dhe jemi të fokusuar. E dimë se çfarë mund të bëjmë dhe sa të mirë jemi. Por çdo ndeshje është unike. Ne përpiqemi". Në prag të ndeshjes mes Atletico Madridit dhe Milanit, Zlatan Ibrahimovic bën sulmuesin. Milani, protagonistë në kampionat, nuk ka arritur të përsëritet në Champions League, por nuk ka dëshirë të ngrejë flamurin e bardhë. “Po përgatitemi si të gjitha ndeshjet dhe kjo është në mënyrën më të mirë të mundshme”, tha sulmuesi suedez në një intervistë.

Ibra i rikthehet  ndeshjes së parë kundër spanjollëve të luajtur në Milano. “Ne luajtëm mirë kundër Atleticos deri në momentin që mbetëm me një lojtar më pak dhe është e vështirë të luajmë inferiore, veçanërisht në Champions League ku e gjeni veten duke luajtur kundër skuadrave më të forta në Evropë”. Për Diego Simeone, teknik i colchoneros. "Ai është një trajner i madh dhe ka bërë gjëra të mëdha me Atletico Madrid. Ai ka një mentalitet të madh dhe një qëndrim fitues. Ai është si unë. Dhe kjo më stimulon. U takuam një herë në Formentera, u përshëndetëm, folëm pak, por asnjëherë nuk ka qënë e mundur që të shkoj të luaj atje”.

Sulmuesi suedez flet më pas për rolin e tij në dhomat e zhveshjes. "Unë flas shumë, e ndjej se kam përgjegjësi. Kjo që them nuk është e planifikuar. Nuk është se dikush vjen të të thotë që je lider. Po automatikisht, kur të vjen të flasësh me shokët për t'i ndihmuar. Ajo që them unë, për shokët në dhomat e zhveshjes, nuk është e planifikuar. Të bëhesh gati është e pamundur".

Ibrahimovic vazhdon: "Unë kam një problem, kurrë nuk jam i kënaqur dhe gjithmonë dua të shkoj më tej. Është mentaliteti im. Duhet të bëj gjithnjë e më shumë që të ndihem i gjallë dhe të ndjej se jam prezent. Nuk dua të jem këtu për diçka që kam bërë më parë. Dua të jem këtu për atë që po bëj tani. Më pëlqen të punoj, më pëlqen të vuaj. Të gjithë në jetë kanë ëndrra, kanë një vizion. Por për t'i arritur ato duhet të besosh në to, duhet të jesh i gatshëm dhe i gatshëm të bësh sakrifica dhe të vuash sepse suksesi nuk vjen vetëm. Gjithçka varet nga ti."