• 15/01/2021
  • |
  • Itali
Lazio mund Romën 3-0: e hap Ciro Immobile, dopietë e Luis Alberto. Skuadra e Paulo Fonseca nuk ka asgjë për të thënë

Derbi është çështje këndvështrimesh. Të premten, Roma kurrë nuk do të dëshirojë ta luajë më atë, ndërsa Lazio, me shumë kënaqësi, do ta përsëriste. Bardhekaltërit fituan derbin e kryeqytetit, pasi e dominuan atë nga minuta e pare, në të fundit.

Gabime të rënda individuale në mbrojtje te Roma, Ciro Immobile hap sfidën  pas një çerek ore dhe Luis Alberto dyfishon në nëntë minuta. Në pjesën e dytë, spanjolli gjithashtu gjen dopietën e tij personale që vlen 3-0, por fitorja e skuadrës së Simone Inzaghi shkon shumë përtej rezultatit përfundimtar, dhe gjithashtu fakti që tani hendeku në renditje (psikologjikisht i madh para derbit) është reduktuar në vetëm tre pikë.

Shqiponjat, në fakt, e kontrollojnë lojën pa ndonjë vështirësi: mbrojtja mban lart, Milinkovic mbizotëron, Lazzari bën mot të mirë dhe të keq në korsi, tenorët bëjnë tenorët. Nga ana tjetër, Paulo Fonseca nuk arrin të imponojë as edhe një iluzion të një reagimi në ekipin e tij: në lajmet e Romës sonte, mbetet një goditje anësore nga Mkhitaran dhe asgjë më shumë, deri në përpjekjet e vona të minutave të fundit të ndeshjes.

Kështu përfundon me tre gola një derbi pa histori siç pak kujtohet në kohët e fundit, i cili është gjithashtu një paralajmërim diskret në pikëpamjen e së ardhmes: Roma mbërriti atje duke ëndërruar për titullin, Lazio me qëllim që të rritet në renditje. Dhe kjo distancë, përtej retorikës së derbit, nuk është parë aspak. Në të vërtetë, Lazio e përvetësoi atë, duke e ngjyrosur kryeqytetin me ngjyrat e veta.