RTSH Sport Live

Interi, kampion i Italisë: titulli numër 19

  • 02/05/2021
  • |
  • Itali
Interi, kampion i Italisë: titulli numër 19
Zikaltërit fitojnë titullin katër javë përpara falë suksesit ndaj Crotone si dhe barazimit të Atalantës në fushën e Sassuolo

Tani është zyrtare: Interi është kampion i Italisë 2020/2021! Pas suksesit të djeshëm me Crotone dhe barazimit të Atalantës sot me Sassuolo, zyrtarisht mund të fillojë festa e trajnerit Conte dhe të besuarve të tij, të cilët pas 9 vitesh i dhanë fund dominimit të Juve duke fituar titullin e 19-të në historinë e zikaltërve.

Me katër javë përpara, rruga e trajnerit të Lecce përfundon, i cili kthehet për të fituar një kampionat në Itali pas suksesit të arritur në stolin e Juventusit midis 2011 dhe 2014. Tani është koha e festës në Milano për rifozët e Interit që mund të kthehen për të festuar triumfin e tyre në Serie A, pas një agjërimi që zgjati 11 vjet që nga ai triumf i fundit me Mourinho në stol.

Juve uron Interin – Titulli në duart e Interit, mbërrijnë dhe urimet nga ana e Juventusit, me anë të Agnelli e Lapo Elkann. as nëntë titujve radhazi të kampionatit, Juventusi i lëshon vendin Interit. Klubi i Juventusit, në fund të ndeshjes midis Sassuolo dhe Atalanta, që lejoi zikaltërit të festonin titullit katër javë më herët, lëshuan mesazhet e urimeve të rastit përmes profileve të tyre sociale.

Inter kampion, festa fillon në rrjetet sociale - "Jemi ne, jemi ne, jemi ne kampionët e Italisë!". Ky është tweet i klubit zikaltër në sinjalizimin e trefishtë të Sassuolo-Atalanta që i jep Interit titullin e 19 kampion. Festa për pushtimin e titullit fillon në rrjetet sociale dhe vazhdon në kanalin Instagram ku fjalët "Kampionë të Italisë" skanohen 19 herë. Sidoqoftë, nuk mungojnë rekomandimet duke pasur parasysh kufizimet anti-Covid: "Tani është koha për festën: për të gjithë tifozët e Interit. Një gëzim i madh, por që ju ftojmë të shprehni në mënyrën më të përgjegjshme të mundshme: jemi kampionë edhe kështu! "

Lukaku dhe Lautaro: çifti i ëndrrave të zikaltërve -  Udhëtimi me zikaltërit filloi në janar. Pas humbjes në fushën e Sampdoria (2-1 më 6 janar), njerëzit e Conte kanë mbledhur katërmbëdhjetë fitore dhe tre barazime. Nën goditjet e Lukaku dhe shokëve të tij të skuadrës janë dorëzuar Juventus (2-0 në San Siro), Milani (3-0 në derbi), Atalanta (1-0), Lazio (3-1). Gola vendimtar nga çifti sulmues Lukaku-Martinez (36 gola në 2).