RTSH Sport Live

Interi mund Atalantën dhe siguron zonën Champions

  • 27/05/2023
  • |
  • Itali
Interi mund Atalantën dhe siguron zonën Champions
Zikaltërit kanë arritur të fitojnë me rezultatin 3-2

Misioni i realizuar për Interin. Në javën e parafundit të Serisë A, skuadra e Inzaghit mundi 3-2 Atalantën dhe në mënyrë matematikore siguroi biletën për në Champions League për sezonin e ardhshëm. Në Meazza, starti i Interit ishte shkatërrues: Lukaku zhbllokoi ndeshjen pas vetëm 39”, më pas Barella dyfishoi rezultatin në minutën e 3'. Një një-dy vdekjeprurës që vulosi ndeshjen dhe rezultatin. Pas golit të shpresës të Pasaliçit (36') që shkurtoi distancën, në fakt, në pjesën e dytë Lautaro (77') firmosi të tretin për zikaltërit pas një loje të shkëlqyer të Big Rom. Në finale autogol i Onana (92') me një top zjarri të Muriel.

Tre gola, një fillim me sprint dhe një LuLa i mrekullueshme. Interi kalon një tjetër pengesë, me një paraqitje solide dhe brilante dhe, në pritje të finales me City-n, siguron pjesëmarrjen në Champions League me një ndeshje akoma për të luajtur. Kundër Atalantës të besuarit e Inzaghit luajtën futboll spektakolar dhe pavarësisht disa emocioneve në finale ata sollën në shtëpi prenë e plotë.

Në San Siro ishte Lukaku që doli në skenë me një gol të rrufeshëm dhe me shumë lojëra të mira, por në fitoren ndaj Atalantës patën gisht edhe Lautaro dhe Barella. Një fitore që jep siguri në të tashmen dhe besim e moral në të ardhmen në kuadër të aktit të fundit të Champions League në Stamboll. Me LuLa në këto kushte dhe kaq shumë lojtarë në formë të mirë, asgjë nuk është e pamundur.