RTSH Sport Live

Interi ndryshon, por me Bayern nuk është koha për revolucion

  • 05/09/2022
  • |
  • Itali
Interi ndryshon, por me Bayern nuk është koha për revolucion
Për debutimin në Ligën e Kampionëve nuk priten ndryshime të mëdha pas humbjes me Milanin

Ndeshja me Bayern në Champions, katër ditë pas humbjes ndaj Milanit, sigurisht që nuk është më e përshtatshmja për “eksperimente”. Por është po aq e sigurt dhe e nevojshme që duhet të jetë ajo në të cilën ne duhet të shohim një reagim. Madje më shumë se rezultati, kjo vlen: para së gjithash një reagim mendor, pra një predispozicion për sakrificë, vëmendje, zemërim konkurrues por edhe një kapacitet analitik që të shtunën i mungonte për periudha të gjata.

Nga ana tjetër, ata që presin një ndryshim të formës - kalimin në mbrojtjen me 4 lojtarë - do të zhgënjehen: ka pak gjasa nëse jo e pamundur që Inzaghi të braktisë besimin e tij të konsoliduar. Nuk është momenti tani dhe nuk ka gjasa të vijë në të ardhmen. Por disa gabime të rënda - teknike dhe konceptuale - të cilat tani përsëriten me përpikmëri shqetësuese nuk mund të mos alarmojnë.

Për momentin, duke pasur parasysh të mërkurën, nuk priten ndryshime të mëdha. As mes shtyllave. Pra, tre lojtarët qendrorë, pavarësisht asaj që ndodhi ndaj Milanit, do të jenë sërish Skriniar, De Vrij dhe Bastoni, me Acerbin ende të paaftë pas një vere të kaluar në bokse. Në portë, edhe pse i kritikuar, Handanovic vështirë se do të vendoset në stol. Onana është në pritje, por për ta parë atë si titullarë do të duhej një vendim shumë i qartë, një qëndrim që Inzaghi po e peshon dhe që deri më tani e ka shtyrë megjithatë. Alternimet, nëse ka ndonjë gjë, mund të jenë përpara: Dzeko dhe Mkhytarian meritojnë një shans.

Boshnjaku do të zërë vendin e Correas. Aarmeni, pa ndryshim të formës që mund ta shohë atë në rolin e mesfushorit sulmues, është në balotazh me Calhanoglu. Barella është një i paprekshëm, pavarësisht derbit.

Sido që të jetë, ka disa dyshime për krahët. Darmian, në të majtë kundër Milanit, mund të devijohet përsëri në të djathtë për të dhënë më shumë mbulim se Dumfries, në krahun e majtë në atë pikë do të ishte Dimarco. Sot është kështu, pa dy seanca stërvitore që do të mund të japin indikacione të reja.

Sigurisht ajo që u tregua dje nga drejtuesit e pranishëm në Pinetina ishte nevoja - më mirë, detyrimi - për të rishikuar përulësinë, përqendrimin, shpirtin e sakrificës në fushë. Kualitet i munguar për periudha të gjata ndaj Milanit.