RTSH Sport Live

Interi, në gjysmëfinale të Kupës së Italisë

  • 31/01/2023
  • |
  • Itali
Interi, në gjysmëfinale të Kupës së Italisë
Në San Siro, zikaltërit mundën Atalantën falë një goli të Darmian: tani do të duhet të përballen me fituesin e Juves-Lazio

Interi mundi Atalantën 1-0 dhe siguroi kalimin për në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë, ku do të përballet me fituesin e Juventus-Lazio. Një ndeshje e ngushtë dhe e ekuilibruar u zhvillua në San Siro, e vendosur vetëm nga një goditje në pjesën e dytë. Në pjesën e parë shtylla shpëtoi Atalantën në goditjen e Calhanoglu dhe Zapata gllabëroi një  mundësi në një goditje me kokë. Në pjesën e dytë më pas Darmian (57') kujdeset të mbledhë asistimin e Lautaros dhe të zgjidhë gjithçka duke firmosur golin që eliminon Atalantën.

Kompakt dhe cinik. Interi mundi me vështirësi Atalantën dhe vazhdoi rrugëtimin në Kupën e Italisë. Në Meazza, fiton shpirti konkurrues dhe organizimi më i madh i bandës së Inzaghit, i aftë për të shuar supersulmin e “Perëndeshës” me një performancë të mirë mbrojtëse dhe duke maksimizuar mundësitë e rrezikshme. Darmiani ka vënë firmën në kalimin e turit, por është më shumë fitore ekipore sesa individuale.

Një ekip që ka treguar se di të luftojë në të gjithë topat dhe dëshiron të qëndrojë në garë në të gjitha frontet. Nga ana tjetër, Atalanta ka një shije të hidhur, protagoniste e një testi paksa të përmbajtur në krahasim me daljet e fundit dhe jo shumë precize në raste të rralla përballë Onanës.