Interi përmbys Fiorentinën dhe kthehet në vend të parë

• 21/09/2021
  • |
  • Itali
Fiore kaloi në avantazh me Sottil, përmbysja erdhi nga Darmian-Dzeko-Perisic: 1-3

Interi ka arritur të marrë një fitore me përmbysje, 3-1 në fushën e Fiorentinës, e vlefshme për javën e pestë të Serisë A . Lojë me dy fytyra, e dominuar në pjesën e parë nga violët dhe e konkretizuar me një gol nga ana e Sottil në minutën e 23 -të pas tre ndërhyrjeve vendimtare të Handanovic. Rikthimi i Interit erdhi në pjesën e dytë me Darmian dhe Dzeko që shënuan brenda tre minutave, pastaj goli I tretë me firmën e Perisic në minutën e 87 -të.

Tre minuta që ndoshta mund të mos ndryshojnë rrjedhën e një kampionati, por sigurisht që kanë vendosur fatin e Fiorentina-Inter. Njëqind e tetëdhjetë sekonda, diçka më pak në realitet midis minutave 52 dhe 55 që e shndërroi udhëtimin e Interit nga makth në sukses, duke përmbysur Fiorentinën e shkëlqyer të Italiano, e cila, pasi dominoi gjatë pjesës së parë, pagoi për lodhjen në pjesën e dytë., i paaftë për të reaguar ndaj një-dy të nënshkruar nga Darmian-Dzeko. Në finale, Perisiç shënoi 3-1 për Interin i cili u kthye në shtëpi me tri pikë të cilësisë dhe vuajtjes, por edhe rezultatin e pritjeve të Handanovic në pjesën e parë të ndeshjes.