Italia e Gjermania bëjnë detyrën, Shaqiri nderon Zvicrën

• 28/03/2021
  • |
  • Boterori Katar 2022
Italia mundi Bullgarinë 2-0, gjermanëve u mjaftoi një gol i Gnabry për të mundur Rumaninë. Zvicra mundi 1-0 Lituaninë

Italia mundi Bullgarinë 2-0 dhe mbetet me pikë të plota në Grupin C të Kualifikuesve të Kupës së Botës 2022. Italianët dominuan për sa i përket zotërimit, por zhbllokuan ndeshjen në finalen e pjesës së parë falë një penallti të konvertuar nga Belotti (44 '). Sulmues i Toros goditi shtyllën në minutën e 73-të, para se Locatelli i sapo futur (82 ') të vendosë ndeshjen në kasafortë me një goditje me të djathtën. Ndeshja e tretë e së mërkurës në grup, kundër Lituanisë.

Në të njëjtin grup me Italinë, përsëri me fitore. Kjo është Zvicra, e cila kaloi pengesën Lituani me një gol të shënuar nga Shaqiri që në minutën e 2-të të sfidës.

Edhe Gjermania e ka mbyllur me fitore mbrëmjen, ndërsa ka mundur Rumaninë me rezultatin 1-0. Gjithçka është vendosur në minutën e 17-të nga një gol i Gnabry, pavarësisht rasteve të shumta të krijuara.

Maqedonia e Veriut nuk ëhstë kursyer përballë Lihtenshteinit duke marrë një fitore 5-0, ndërsa sfida mes Ukrainës dhe Finlandës është mbyllur në barazim 1-1.