RTSH Sport Live

Italia është gati, Mancini: Tani le të argëtohemi

  • 10/06/2021
  • |
  • Futboll Bota
Italia është gati, Mancini: Tani le të argëtohemi
Trajneri i Italisë foli në prag të ndeshjes së nesërme kundër Turqisë dhe tregoi të gjithë besimin e tij pavarësisht një Olimpiku me shumë tifozë turq

Roberto Mancini ëndërron një Europian si protagonist dhe është i bindur se Italia nuk do ta zhgënjejë atë. Ai e nënvizoi këtë në konferencën e sotme për shtyp në Olimpico, para ndeshjes së hapjes, atë kundër Turqisë.

“Pas gjithçkaje që ka ndodhur, tani që situata po evoluon në më të mirën, mendoj se është e drejtë të japësh disa kënaqësi dhe të argëtohesh me njerëz, qoftë edhe për 90 '. Mendoj se do të jetë një kohë e mirë për të gjithë. Ne do të bëjmë më të mirën. Ndeshja e parë është më e vështira sepse është debutuese, por mendërisht do të duhet të jemi të lirë dhe të japim më të mirën. Letra iu drejtua të gjithë sportistëve dhe italianëve. Kur ka këto ngjarje të shkëlqyera, të gjithë ndjekin Italinë, madje edhe ata që nuk e duan futbollin, dhe të gjithë do të përfshihemi”.

Keni shumë ish-bashkëlojtarë të Sampdoria-s në staf. Doni të shihni frymën e asaj Sampdoria që fitoi titullin tridhjetë vite më parë?

“Shpresojmë që rezultati përfundimtar të jetë i njëjtë. Ky është një ekip që ka shpirt dhe ndjeshmëri. Ka ngjashmëri midis dy ekipeve, por jo vetëm ne mendojmë të fitojmë. Edhe të tjerët e bëjnë”.

Nëse mendoni karrierën tuaj 20-vjeçare, çfarë niveli të vështirësisë i vendos ndeshjes së nesërme?

“Është ndeshja e parë e turnout dhe ka presion, por luhet futboll dhe objektivi është që të argëtojmë njerëzit. Ne kemi respekt për Turqinë, është një ekip që ka lojtarë të talentuar”.

Sa i sigurt jeni për mundësinë e hapjes së një cikli fitues? Çfarë e bën Italinë të veçantë?

“Isha i sigurt tri vite më parë dhe jam edhe më i sigurt tani. Ne kemi lojtarë të mirë dhe është krijuar një grup i shkëlqyer. Do të dëshironim të vazhdonim argëtimin dhe të shkonim në Londër. Jam shumë i sigurt”.

Shpresa ishte për më shumë të pranishëm në shkallët e stadiumit, mbase do të ketë edhe më shumë në të ardhmen. Çfarë mund të japin 16,000 nesër në Olimpico?

“Do të kishte qenë më mirë të kishte shumë më shumë njerëz pasi situata po zhvillohet. Olimpico i plotë do të na kishte dhënë një shtysë më shumë, por edhe nëse do të ketë shumë turq, stadiumi do të na japë një dorë të mirë. Nuk do të jetë njeriu i dymbëdhjetë sikur të kishte qenë i plotë, por do të jetë i rëndësishëm për ne të përjetojmë një Europian të rëndësishëm”.

Si ishin këto orë që çuan në humbjen e Pellegrinit? A është një problem më shumë pas Sensit?

“Na vjen keq sepse Lorenzo, si Sensi, ishte i rëndësishëm. Ai mund të kishte plotësuar më shumë role dhe ishte mirë një ditë më parë. Është gjë e trishtueshme të largohesh nga Kampionati Europian ditën e fundit. Është një pikëllim i madh për të dhe për ne. Shpresojmë që ai të shërohet shpejt”.

A jeni i emocionuar për debutimin?

“Mezi prisnim të afroheshim në këtë ndeshje dhe emocioni do të jetë i madh. Në debutim, nuk mund të mos emocionohesh”.

A është një avantazh ndeshja në shtëpi për Italinë?

Me një Olimpico të plotë po. Kështu, me kaq shumë turq, do të luajmë në një fushë neutrale. Gjithsesi, do të jetë një ndeshje e bukur”.