Juve fiton derbin, Inter përmbys Sasuolon

• 02/10/2021
  • |
  • Itali
Locatelli vendos sfidën përballë Torinos, Dzeko e Martinez “anullojnë” golin e Berardit

Juve rrëmben derbin dhe hyn në "të tretin" në ligë. Skuadra e Allegri mposht Torino 1-0 dhe ngrihet në 11 pikë në renditje. Në pjesën e parë, bardhezinjtë ishin afër avantazhit në fillim, por më pas u njohën me presionin e vendasve dhe rrezikuan shumë. Në pjesën e dytë Milinkovic-Savic ndal Alex Sandro, por në finale ai nuk mund të bëjë asgjë në një diagonale të saktë nga Locatelli (86 ').

Interi vuan por rijen fitoren në javën e shtatë të Serie A. Zikaltërit mundën Sassuolon 2-1, duke përmbysur penalltinë e Berardi në pjesën e parë: një Edin Dzeko i jashtëzakonshëm ishte vendimtar, i cili shënoi një minutë pas hyrjes së tij në fushë dhe merr penalltia e konvertuar nga Lautaro Martinez. Të besuarit e Inzaghit, vendimtar me ndryshimet, do të kalojnë një natë në pozicionin e dytë, vetëm një pikë nga Napoli i vendit të parë.