RTSH Sport Live

Kane-gol hyn në histori dhe i jep Tottenham fitoren ndaj Fulham

  • 23/01/2023
  • |
  • Angli
Kane-gol hyn në histori dhe i jep Tottenham fitoren ndaj Fulham
Sulmuesi shënoi golin e tij të 266-të për Spurs dhe barazohet me Jimmy Greaves. Conte tani është në zonën e Evropës

Përfundon 1-0 në Craven Cottage mes Tottenham dhe Fulham, që mbyll javën e 21-të të Premier League. Antonio Conte duhet të falënderojë realizimin e Harry Kane në minutën e 46-të, i cili me këtë gol barazohet me Jimmy Greaves në krye të listës së golashënuesve të të gjitha kohërave në historinë e Spurs me 266. Miqtë forcojnë kështu vendin e pestë me 36 pikë. Nga ana tjetër, bardhezinjtë pësojnë nokautin e dytë radhazi dhe i bashkohen Brighton i De Zerbit në 31 gjatësi.

Ndeshja filloi me 15 minuta vonesë për shkak të bllokimit të trafikut rreth Craven Cottage. Nga ana tjetër, ndërhyrja e Lloris në tentativën e Decordova-Reid nga distanca arrin në kohë në minutën e 10-të. Formacioni i Marco Silvës luan më mirë në këtë fazë të parë të lojës me një presion të vazhdueshëm që i krijon shumë probleme mesfushës kundërshtare. Në minutën e 19-të Fulham është përsëri i rrezikshëm, por edhe portieri francez i thotë jo Reed.

Në minutën e 46-të Kane, pa e parë portën, shënon golin e 266-të për Spurs, duke barazuar Jimmy Greaves, golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me klubin londinez. Pjesa e dytë hapet gjithmonë nën shenjën e Kane, por këtë herë është neutralizuar nga portiere I Fulham. Në finale ishte Lloris që shpëtoi të besuarit e Conte. Ky sukses konsolidon vendin e pestë të Tottenhamit me 36 pikë, -3 pas Manchester United dhe Neëcastle. Ndërsa Fulham merr humbjen e dytë radhazi.