• 29/08/2021
  • |
  • Spanjë
Blancos triumfojnë në shtëpinë e Betis me një gol të mbrojtësit të djathtë

Në Estadio Benito Villamarín në Seville, Real Madrid i rikthehet suksesit të plotë pas 3-3 kundër Levante: suksesi jashtë shtëpisë kundër Betis vlen kryesimin (momentale) të renditjes së Ligës me 7 pikë, në bashkëjetesë me Sevilla , Valencia dhe Mallorca. Mundësi e madhe për Benzemën në minutën e 5 –të, por përfundimi është I gabuar

Thirrja e parë nga Betis sheh Fekir që ekzekuton një goditje dënimi nga një kënd i ngushtë: Courtois e dërgon topin në një goditje nga këndi. Një goditje tjetër në distancë nga mesfushori francez me origjinë algjeriane përfundon larg portës. Pjesa e dytë, dukshëm më e gjallë: për Benzema dy gola anullohen për jashtë loje.

Vinicius afër epërsisë dhe më pas Carvajal e gjeti atë në minutën e 61: në një krosim nga Benzema, mbrojtësi i krahut godet shumë mirë me një fluturim me këmbën e djathtë dhe gjen këndin e ulët në të majtë të Rui Silva.

Alaba rrezikon golin në krosimin e fortë të Ruibal. Asensio prek golin në finale me një veprim personal, por për Ancelottin nuk është më e rëndësishme: suksesi i çmuar është i siguruar.