RTSH Sport Live

Lacio, në mbrojtje të Hysajt: reagon dhe presidenti i Parlamentit Europian

  • 20/07/2021
  • |
  • Itali
Lacio, në mbrojtje të Hysajt: reagon dhe presidenti i Parlamentit Europian
Klubi bardhekaltër del me një komunikatë duke dënuar mesazhin e ultasve kundër mbrojtësit kuqezi

Lacio merr një qëndrim mbi çështjen Hysaj, pas shfaqjes në një mbikalim në Romë të një banderola të turpshme kundër lojtarit shqiptar nga një grup ultras: "Ne jemi pa vonesë në krah të sportistit tonë - lexohet në një shënim zyrtar nga klubi bardhekaltër - .Nuk do të frikësohemi nga ata që përdorin tone të dhunshme dhe agresive, për ta nuk ka hapësirë ​​në botën tonë".

Hysaj u sulmua në mediat sociale nga mbështetësit e ekstremit të djathtë të Lacios për paraqitjen e tij në grumbullimin e skuadrës duke kënduar "Bella Ciao", një himn partizan i njohur botërisht si një këngë çlirimi. Disa eksponentë të mbështetësve bardhekaltër madje u paraqitën në grumbullimin e skuadrës për të "kërkuar shpjegime" dhe videot e ish-mbrojtësit të Napolit ishin zhdukur gradualisht nga rrjetet sociale. Të hënën në mbrëmje, mesazhi i dënueshëm u shfaq në qytet: "Hysaj krimb, Lacio është fashiste".

"Shoqata Sportive Lazio dënon vendosmërisht banderolën e turpshme kundër lojtarit Elseid Hysaj. Nuk është episodi i parë i këtij lloji. Ne kurrë nuk do të jemi në krah të atyre që mohojnë vlerat e sportit. Ne jemi pa vonesë anën e atletit tonë dhe të të gjithë lojtarëve të tjerë të përfshirë në grumbullimin para-sezonal javët e fundit. Ne qartë distancohemi nga ata që duan të shfrytëzojnë këtë çështje që dëmton ekipin, të gjithë tifozët e Lazios dhe klubin për qëllime politike.

Ne nuk do të frikësohemi nga ata që përdorin tone të dhunshme dhe agresive: për ta nuk ka hapësirë ​​në botën tonë e cila në vend të kësaj frymëzohet nga vlerat e shëndetshme sportive të besnikërisë dhe konkurrencës, respektit reciprok dhe bashkëjetesës civile dhe që synojnë të kapërcejnë të gjithë pengesat e një natyre shoqërore, kulturore, ekonomike dhe racore".

Në mbështetje të Hysajt ëshstë shfaqur dhe Presidenti i Parlamentit Europian, David Sasoli. Ja komenti i tij: “Solidariteti im me futbollistin shqiptar të Lacios, Elseid Hysaj, i sulmuar nga ultrasit fanatikë, i quajtur ‘krimb’ në një banderolë të turpshme vetëm pse këndoi ‘Bella Ciao’ gjatë prezantimit në ekipin e ri. Kohët e fundit jemi mburrur me triumfin e bukur italian në Europian, ndaj është për të ardhur keq që ta prishim këtë atmosferë festive me shfaqje të intolerancës, që nuk duhet të kenë kurrë shtetësi në botën e sportit ose diku tjetër”.