RTSH Sport Live

Lando Norris do niset i pari në Sochi, i dyti Sainz

 • 25/09/2021
 • |
 • Formula 1
Lando Norris do niset i pari në Sochi, i dyti Sainz
Max Verstappen do të niset nga vendi i fundit, ndërsa Hamilton është i katërti, pas Rusell

Lando Norris çuditërisht fitoi vendin e parë në provat zyrtare në Çmimin e Madh të Sochi-t në Formula 1. Piloti i McLaren i parapriu të gjithëve në cirkuitin rus, të goditur nga shiu në mëngjes, me një kohë 1'41 "993 para Ferrarit të Carlos Sainz (deri në pesë të dhjetat).

George Russell gjithashtu bëri një paraqitje të mirë në timonin e Ëilliams, i treti dhe në rreshtin e dytë së bashku me Leëis Hamilton, i cili gjithashtu humbet disa minuta të çmuara duke bërë një gabim në bokse.

Ferrari tjetër i Charles Leclerc do të fillojë nga vendi i fundit, së bashku me Red Bull të kryesuesit të Kampionatit Botëror, Max Verstappen: të dy kanë bërë ndryshime në makinë. Holandezi as që doli në pistë për të kursyer makinën për garën e nesërme.

NISJA

Rreshti i parë

 1. Lando Norris (McLaren)
 2. Carlos Sainz (Ferrari)

Rreshti i dytë

 1. George Russell (Williams)
 2. Lewis Hamilton (Mercedes)

Rreshti i tretë

 1. Daniel Ricciardo (McLaren)
 2. Fernando Alonso (Alpine)

Rreshti i katërt

 1. Valtteri Bottas (Mercedes)
 2. Lance Stroll (Aston Martin)

Rreshti i pestë

 1. Sergio Perez (Red Bull)
 2. Esteban Ocon (Alpine)

Rreshti i gjashtë

 1. Sebastian Vettel (Aston Martin)
 2. Pierre Gasly (AlphaTauri)

Rreshti i shtatë

 1. Yuki Tsunoda (AlphaTauri)
 2. Kimi Raikkonen (Alfa Romeo)

Rreshti i tetë

 1. Mick Schumacher (Haas)
 2. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo)

Rreshti i nëntë

 1. Nikita Mazepin (Haas)
 2. Nicholas Latifi (Williams)

Rreshti i dhjetë

 1. Charles Leclerc (Ferrari)
 2. Max Verstappen (Red Bull)