RTSH Sport Live

Lautaro i vetmuar, prandaj Dybala mund t'i shërbejë Interit

  • 13/05/2022
  • |
  • Itali
Lautaro i vetmuar, prandaj Dybala mund t'i shërbejë Interit
Finalja e Kupës së Italisë tregoi se sa shumë ka nevojë Toro për një mbështetje për sezonin e ardhshëm, përveç Dzekos: Joya do të ishte një bast me probabilitet të lartë suksesi

Me merkaton e Interit që vazhdon të bëjë që tifozët të debatojnë me emrat e shumtë të sulmuesve përkrah klubit për sezonin e ardhshëm, mund të vijë një ide nga ajo që pamë në Kupën e Italisë, në atë që ishte ndoshta ndeshja e fundit e Paulo Dybala si kundërshtar i zikaltërve.

Nëse argjentinasi nuk ishte sigurisht në versionin e tij më të mirë - por ende i pranishëm dhe në rritje -, Lautaro Martinez luftoi për të dialoguar me ata që ishin në mbështetje të tij, nga Edin Dzeko te Joaquin Correa. Pra, mbivendosja e një talenti në dalje mbi një boshllëk në fushë është një operacion pothuajse i natyrshëm.

Në moshën 28-vjeçare, mund të thuhet se Dybala nuk ka lulëzuar vërtet, pjesërisht për shkak të ndonjë problemi fizik, apo dhe për shkak të disa kufizimeve të karakterit, ndoshta një personaliteti paksa humoristik. Kushdo që dëshiron ta ketë në skuadër, hyn në një lloj basti.

Nga këndvështrimi i Interit, megjithatë, rasti i tij duket se përshtatet në mënyrë të përkryer me nevojën e Presidentit Steven Zhang për të mbyllur një tjetër sesion tregu: një lojtar i mirë i mundshëm i trajnuar tashmë për një transferim falas është një mall i rrallë (komisionet për avokatin janë relativisht të rënda) dhe për profile të ngjashme do të duheshin disa dhjetëra milionë euro.

Pra, në finalen e Kupës së Italisë, Dybala u përpoq të vallëzonte, për të bërë miliona e miliona spektatorë të kuptojnë se në moshën 28-vjeçare ka ende shumë për të dhënë nga ato 177 centimetra talent të pastër. Për të është thelbësore të ndihet në qendër të projektit dhe Giuseppe Marotta di si të trajtojë një lojtar ndonjëherë me humor.

Por sa i duhet Dybala Interit? E njëjta ndeshje e së mërkurës mund t'i shtojë motivimin debatit, duke marrë si shenjë ecurinë e sulmuesve zikaltër. Lautaro Martinez, i rikthyer nga 7 gola në 6 ndeshje, u mbyll në Olimpico nga kënga e mjellmës së Giorgio Chiellini dhe, i vetëm, duhej të shkonte dhe të merrte penalltinë që ringjalli një Inter në vështirësi.

Në krah të tij është një periudhë e dobët: Joaquin Correa jep dinamizëm dhe paparashikueshmëri, por 4 gola këtë sezon nuk mund të jenë pre e një sulmuesi titullar. Kundër Juventusit, Tucu nuk ishte negativ në kuptimin absolut, por ai kundërsulm i hedhur keq në erë në fund të sfidës pasqyroi ndjenjën e dobët me golin në në këtë sezon.

Nga ana tjetër, Edin Dzeko ishte protagonisti i një viti që herë pas here ishte heroik për shkak të peshës teknike dhe karizmatike që mori pavarësisht moshës 36-vjeçare, por tashmë duket se po i mbaron energjia. Me moshën e tij një rënie është e parashikueshme, por nëse Simone Inzaghi do të kishte mundur të matë përdorimin e tij, ndoshta boshnjaku do të kishte arritur në këtë periudhë të fundit me më shumë energji fizike dhe mendore. A ka vend për Dybalan në këtë Inter? Po.