RTSH Sport Live

Lautaro përmbys Fiorentinën, Interi fiton Kupën

  • 24/05/2023
  • |
  • Itali
Lautaro përmbys Fiorentinën, Interi fiton Kupën
Zikaltërit triumfuan 2-1 me dopietën e argjentinasit, për violët shënoi Gonzalez

Interi është fitues i Kupës së Italisë për të nëntën herë në historinë e tij, e dyta radhazi, duke mundur Fiorentinën 2-1 në finalen e zhvilluar në stadiumin Olimpico të Romës. Një rikthim i suksesshëm për zikaltërit e Simone Inzaghit, të cilët mbetën menjëherë pas në minutën e 3-të falë golit të Nico Gonzalez. Megjithatë, pas një çerek ore në vështirësi, Interi, i drejtuar nga Lautaro Martinez, e përmbysi ndeshjen para intervalit: në minutën e 29-të diagonalja e fitores nga argjentinasi u përsërit tetë minuta më vonë në akrobaci. Në pjesën e dytë shumë raste nga të dyja palët, por rezultati nuk ndryshoi.

Vuajtje, shumë, por edhe më shumë shije. Interi i Simone Inzaghit u konfirmua pothuajse i pamposhtur në kompeticionin e Kupës për të dytin sezon radhazi, i nënti në përgjithësi, fitoi Kupën e Italisë. Për të ngritur trofeun, zikaltërve iu desh të mposhtnin një Fiorentinë të shkëlqyer, duke kapërcyer disavantazhin e menjëhershëm të firmosur nga Nico Gonzalez dhe duke rezistuar me dhëmbë në njëzet minutat e fundit të rrethimit të pastër të violëve, sa për të ardhur keq aq edhe të pasaktë përballë portierit.

Finalja 2-1 në Olimpico mban firmën e Lautaro Martinez, autori i dyfishtë vendimtar dhe gjithnjë e më shumë kopertina e Interit, në pritje të kupës tjetër, atë me veshë të mëdhenj.