RTSH Sport Live

Leclerc përpara Sainz, rreshti i parë i gjithi Ferrari

 • 28/10/2023
 • |
 • Formula 1
Leclerc përpara Sainz, rreshti i parë i gjithi Ferrari
Charles dhe Carlos në rreshtin e parë, mundën Verstappen, i treti përpara një Ricciardo befasues. Norris shumë larg

Një super Charles Leclerc fiton pole position në GP të Meksikës, raundi i nëntëmbëdhjetë i Kampionatit Botëror F1. Me 1:17.166, piloti monegask hap rreshtin e pare, i gjithi Ferrarit, duke i paraprirë shokut të tij të skuadrës Carlos Sainz me vetëm 67 të mijta, i cili e vendos SF-23 përpara Red Bull-it të Max Verstappen, i cili do të ndajë rreshtin e dytë me Alpha Tauri të Ricciardo.

Daniel Ricciardo me AlphaTauri e tij nënshkroi kohën më të mirë në sektorin e fundit. Vendi i pestë për Sergio Perez. Lando Norris do të startojë nga pjesa e pasme e grupit pasi nuk ka arritur të kalojë në Q1.

PROVAT ZYRTARE

Rreshti i parë

 1. Charles Leclerc (Ferrari)
 2. Carlos Sainz (Ferrari)

Rreshti i dytë

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Daniel Ricciardo (AlphaTauri)

Rreshti i tretë

 1. Sergio Perez (Red Bull)
 2. Lewis Hamilton (Mercedes)

Rreshti i katërt

 1. Oscar Piastri (McLaren)
 2. George Russell (Mercedes)

Rreshti i pestë

 1. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)
 2. Zhou Guanyu (Alfa Romeo)

Rreshti i gjashtë

 1. Pierre Gasly (Alpine)
 2. Nico Hulkenberg (Haas)

Rreshti i shtatë

 1. Fernando Alonso (Aston Martin)
 2. Alexander Albon (Williams)

Rreshti i tetë

 1. Esteban Ocon (Alpine)
 2. Kevin Magnussen (Haas)

Rreshti i nëntë

 1. Lance Stroll (Aston Martin)
 2. Lando Norris (McLaren)

Rreshti i dhjetë

 1. Yuki Tsunoda (AlphaTauri)
 2. Logan Sargeant (Williams)