RTSH Sport Live

Leclerc zëvendëson edhe turbon, në Kanada niset i fundit

  • 18/06/2022
  • |
  • Formula 1
Leclerc zëvendëson edhe turbon, në Kanada niset i fundit
Konfirmimet vijnë nga Ferrari, i cili ka zgjedhur zëvendësimin e turbos pas problemeve të besueshmërisë

Lajmi ishte në ajër ditën e djeshme, por tani vjen konfirmimi zyrtar: Charles Leclerc zëvendëson turbon në F1-75 të tij dhe në GP kanadez ai do të startojë nga vendi i fundit. Pas problemeve të besueshmërisë që pësuan në Baku të Azerbajxhanit, Monegasku dhe skuadra nga Maranello zgjodhën të zhvlerësonin njësinë e katërt të energjisë, duke kaluar kështu në një penallti të dyfishtë për fundjavën kanadeze. Ndërrimi i motorit edhe për Sainz, i treti, por pa asnjë penallti.

Gjatë mbrëmjes së kaluar kishte mbërritur komunikimi i përdorimit të njësisë së tretë të kontrollit, nga dy të lejuara, në të kuqen e Monegaskut dhe drejtuesi i Ferrarit ishte tashmë në dijeni se duhej të merrte 10 pozicione penallti. Me vendimin e marrë përpara provave të lira 3 vjen konfirmimi i pikës totale të kthesës, me Leclerc që nis nga fundi, duke ndërtuar një garë rikthimi, e cila megjithatë do t'i japë atij mundësinë për të përdorur komponentë të rinj dhe për rrjedhojë më të besueshëm në Montreal.