Leicester bën historinë, fiton Kupën e Anglisë

• 15/05/2021
  • |
  • Angli
Në finale e Wembley, goli i Tielemans në minutën e 63-të i dha Leicester një fitore 1-0 ndaj Chelsea, një kohësisht dhe trofeun, për herë të parë në 137 vjet histori

Leicester fiton për herë të parë Kupën e Anglisë. Në Wembley, ‘Dhelprat’ triumfojnë në finale, 1-0 kundër Chelsea, duke rrëmbyer një trofe, të cilin nuk e kishin shijuar kurrë më parë në 137 vjet histori. Për të vendosur ndeshjen ka menduar Youri Tielemans, i cili në minutën e 63-të dërgon topin aty ku nuk mund të bënte asgjë portieri i Bluve, Kepa. Chelsea, gjithsesi në një moment arrin të gjejë golin e barazimit, pikërisht në minutën e 89-të, por është anulluar nga VAR për një pozicion jashtë loje.

Nuk mund të dështonte të fitonte Kupën e tij të parë FA në një mënyrë legjendare: Leicester mundi Chelsea në një ndeshjeje plot me kthesa dhe fitoi një konkurs, asnjëherë të fituar në 137 vjet histori, pavarësisht katër finaleve të mëparshme, e fundit prej të cilave e luajti në 1969.

Sfida në Wembley ndizet veçanërisht në pjesën e dytë, pas një të pare që nuk dha aq shumë emocione: Dhelprat u përpoqën dy herë të godasin, por pa sukses. Mundësia më e mirë, megjithatë,  është për Blutë, me Mount që fluturon drejt portës dhe tenton me të majtën, me topin e devijuar nga Fofana që përfundon disa centimetra nga shtylla e mbrojtur nga Schmeichel.

Loja më pas zhbllokohet në pjesën e dytë, dhe pikërisht në minutën e 63-të: për të çuar në epërsi formacionin e Rodgers është Youri Tielemans, i cili nga distanca godet në cep të shtyllave, që nuk i lë asnjë shans portierit Kepa,  1-0 në favor të Dhelprave.

Formacioni i Tuchel reagoi dhe gati barazoi në minutën e 78-të, por Schmeichel  u tregua në lartësinë e duhur në momentin e gjuajtjes me kokë nga Alonso. Danezi përsëritet në minutën e 87-të, duke bllokuar Mount. Dy minuta më vonë, këtu është episodi që duket se ndryshon ndeshjen: Chilëell shkon në të majtë dhe me një krosim në mes sjell një autogol nga Morgan.

Goli, megjithatë, u anulua në mënyrë sensacionale për shkak të një milimetri offside nga ish-i i madh. Përpjekjet e fundit të Chelsea ishin të padobishme: Leicester rezistoi deri në sinjalizimin e trefishtë, pas së cilës filloi festa e ‘Dhelprave’, duke fituar Kupën e parë historike të FA. Zhgënjimi, megjithatë, për Chelsea të Tuchel, i cili humbi të parën në dy finalet vendimtare të këtij sezoni.