Leicester, super Daka përmbys Spartakun

• 20/10/2021
  • |
  • UEFA Europa League
Spektakël në Europa League, me anglezët që përmbysin avantazhin e dyfishtë të rusëve me katër gola të ish-sulmuesit të Salzburg

Dita e tretë në Europa League u hap me një shfaqje të mrekullueshme mes Spartak Moskës dhe Leicester. Në tokën ruse, vendasit u nisën fuqishëm, duke kaluar në avantazh me Sobolev në minutën e 11 -të, dhe më pas dyfishojnë në minutën e 44 -të me Larsson. Një lojë e vështirë për “Dhelprat”, të cilët megjithatë arrijnë të shkurtojnë para pushimit me Dakën.

Në pjesën e dytë sulmuesi nga Zambia është një tërbim i vërtetë dhe brenda nëntë minutave ai shënon edhe dy gola të tjerë që vlejnë për hat-trick personal dhe parakalimin e vendasve. Në 79 ’ka gjithashtu vend për pokerin e nënshkruar përsëri nga ish-sulmuesi i Salzburg, që e vë rezultatin në siguresë. Formacioni i Rui Vitoria nuk heq dorë dhe gjen golin  në 86 ' me klubin e Sobolev, por është tepër vonë dhe përfundon 4-3 për djemtë e Rodgers.