Leverkusen mund Dortmundin, vendos një 17-vjeçar

• 19/01/2021
  • |
Bundesliga, BayArena: Bayer Leverkusen 2 (Diaby 14', Wirtz 80') Borussia Dortmund 1 (Brandt 67'). 17-vjeçari, Kevin Wirtz shënoi golin e fitores

Një Bayer Leverkusen mbizotërues fitoi 2-1 kundër Borussia Dortmund në BayArena të martën në mbrëmje.

Pasi i mbijetoi një periudhe fillestare presioni, Moussa Diaby hapi rezultatin për Leverkusen në minutën e 14-të kur kontrolloi një pasim të gjatë nga Leon Bailey dhe mposhti portierin Roman Burki në një kundër një.

Leverkusen vazhdoi të bënte shumë presion në anën e jashtme me intensitet, por Burki bëri shumë pritje, për të mbajtur Dortmund në lojë.

Dortmund u përmirësua pak pas pushimit të pjesës së parë dhe goditja e Julian Brandt vendosi barazpeshën në minutën e 67-të, duke ndëshkuar kështu Leverkusen për shanset e tyre të humbura.

Por pasi bëri disa ndryshime, Leverkusen rivendosi veten dhe rimori epërsinë me një kundërsulm të shkëlqyer që 17-vjeçari Kevin Wirtz përfundoi me sukses.

Në sfidat e tjera, M’gladbach mori një fitore 1-0 në shtëpi përballë Werder Bremen, goli u shënua nga Elvedi në pjesën e dytë.

Piatek ka gabuar nga pika e bardhë, ndërsa skuadra e tij, Hertha Berlin ka pësuar një humbje 0-3 përballë Hoffenheim. Golat për miqtë u shënuan nga Rudy dhe Kramaric(dopietë).

Mainz është dorëzuar në pjesën e dytë në shtëpi përballë Ëolfsburg, duke pësuar një humbje 0-2. Golat u shënuan nga Bialek dhe Weghorst.