RTSH Sport Live

Liga e Kampioneve: PSG surprizon Bajernin, Çelsi bind përballë Portos

  • 07/04/2021
  • |
  • Futboll Bota
Liga e Kampioneve: PSG surprizon Bajernin, Çelsi bind përballë Portos
Francezët kanë marrë një fitore 3-2 në Allianz Arena. Blutë e Lomdrës kanë mundur 2-0 Porton

Ndeshja e parë e çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve sheh PSG të triumfojë 3-2 në Allianz Arena kundër Bayern Munchen. Mbappé zhbllokoi ndeshjen në 3 'pas një asistimi nga Neymar; ky i fundit gjithashtu shërbeu dhe për  0-2 të nënshkruar nga Marquinhos (më vonë i dëmtuar) në minutën e 28-të. Choupo-Moting, një ish I sfidës, përgjysmoi hendekun në minutën e 37-të, para se Müller të arrijë të barazojë rezultatin në minutën e 60-të. Mbappé në fund kompletoi dopietën në minutën e 68-të, me një veprimi të bukur individual.

Në sfidën tjetër, raundi i parë i çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve kundër Portos shkon për Chelsea. Në fushën neutrale të Sanchez-Pizjuan në Sevilje, skuadra e Tuchel mundi Dragoes 2-0, ‘xhelatët’ e Juventusit në raundin e 16-të, duke fituar kështu një avantazh të rëndësishëm në funksion të ndeshjes së kthimit, të vendosur për 13 Prill gjithmonë në tokën andaluziane. Golat nga Mount në minutën e 32 dhe nga Chilwell në minutën e 85 i dhanë raundin e parë Bluve të Londrës.