RTSH Sport Live

Liga e Kampioneve rikthehet në fushë me raundin çerekfinal

  • 05/04/2021
  • |
  • Futboll Bota
Liga e Kampioneve rikthehet në fushë me raundin çerekfinal
Ndeshjet e para dhurojnë përsëritjen e dy finaleve si dhe një transfertë emocionuese për Erling Haaland

Liga e Kampioneve rikthehet në fushën e lojës me ndeshjet e fazës çerekfinale. Bayern dhe PSG nuk kanë nevojë për prezantim pas finales së fundit të UEFA Champions League, ndërsa Real Madrid mundi Liverpoolin në 2018 në finale.

E martë 6 prill

Manchester City – Dortmund

Real Madrid - Liverpool

E mërkurë 7 prill

Porto - Chelsea

Bayern - Paris

Haaland në vendet e fëmijërisë së tij

Golashënuesi më i mirë i UEFA Champions League me 10 gola, Erling Haaland lindi atëherë kur babai i tij Alf-Inge Håland u largua nga Leeds për në Manchester City. Fotot e Erlingut të vogël me fanellën e City kanë shkaktuar spekulime për të ardhmen e tij, por norvegjezi nuk ka gjasa të kapet në sentimentalizëm. City  kërkon të marrë një epërsi të mirë në ndeshjen e pare, pasi ka arritur gjashtë fitore radhazi (brenda dhe jashtë) kundër ekipeve gjermane, ndërsa Dortmund ka humbur pesë ndeshjet e fundit kundër kundërshtarëve nga Premier League.

Real Madrid dhe Liverpool të kujton Kievin

Real Madrid ka fituar 13 Kupa Europiane, kundër gjashtë të Liverpool, dhe mundi Reds 3-1 në finalen e UEFA Champions League 2018. Edhe pse loja do të paraqesë trajnerë të njëjtë dhe shumë lojtarë nga ajo ndeshje - Luka Modrić, Karim Benzema, Mohamed Salah dhe Sadio Mané, por jo Sergio Ramos i dëmtuar - vlen të kujtohet se krahasimet e drejtpërdrejta midis dy skuadrave në garën e UEFA-s kanë qenë gjithmonë shumë të ekuilibruara, me nga tre fitore secila. "Ata do të jenë dy ndeshje të shkëlqyera dhe do të vendosen nga detajet më të vogla - komentoi Rodrygo -. Real Madrid-Liverpool është gjithmonë një ndeshje e madhe midis dy prej emrave më të mëdhenj në futbollin botëror".

Porto, testi i ADN-së

Në raundin e 16-të, Porto befasoi të gjithë duke eleminuar Juventusin përkundër një humbje 3-2 me 10 lojtarë në Torino. Për këtë arsye, trajneri Sérgio Conceição tha: "Ne kurrë nuk kemi ndalur së besuari në të, kjo është ADN-ja e vërtetë e Portos". Ekipi, megjithatë, do të duhet të kapërcejë edhe një herë kundër Chelsea, duke pasur parasysh mungesat për shkak të pezullimit të Mehdi Taremi dhe Sérgio Oliveira (shënuesi më i mirë i portugezëve në Europë me pesë gola). As faktori vendas nuk mund të ndihmojë Lusitanianët, sepse të dy ndeshjet luhen në Sevilje.

Bayern e PSG ritakohen

Kingsley Coman, i lindur në Paris, shënoi golin që vendosi finalen e Ligës së Kampionëve në UEFA 2020 midis Bayern dhe PSG dhe ka një shans tjetër për të fundosur ish-ekipin e tij. Këtë herë, megjithatë, fati duket se e ka ndihmuar PSG-në: Robert Leëandoëski është i dëmtuar dhe do të humbasë të dy ndeshjet, ndërsa Mauricio Pochettino gjen Neymar pas disa javësh në infermieri. Eric Maxim Choupo-Moting, i cili është në radhët e Bayern sot, por luajti në finalen e 2020 me PSG, komentoi: "Unë po pres me padurim ndeshjen, do të jetë një ritakim shumë interesant."