RTSH Sport Live

Liverpool pa Champions, Klopp: Kush nuk dëshiron të qëndrojë…

  • 27/05/2023
  • |
  • Angli
Liverpool pa Champions, Klopp: Kush nuk dëshiron të qëndrojë…
Pas dështimit për t'u kualifikuar, trajneri i 'Reds' nuk ka frikë nga një demontim dhe qetëson tifozët për të ardhmen e Salah

Liverpool do të jetë një nga munguesit më të mëdhenj në Ligën e Kampionëve të radhës, kompeticion për të cilin ‘Reds’ ishin kualifikuar gjithmonë që kur Jurgen Klopp ishte në stol përveç vitit të parë, kur gjermani mori stolin. Gjithsesi, sezonin e ardhshëm do të duhet të kënaqen me Europa League, por menaxheri nuk ka frikë nga një shpërbërje edhe nëse duket i gatshëm të veprojë si 'shofer' për ata që zgjedhin të shkojnë diku tjetër.

"I shqetësuar për të ardhmen e Salah? Absolutisht, Mo pëlqen të jetë këtu - tha Klopp -, ai kërkoi falje për atë që bëmë "ne", ai nuk kërkoi falje për "atë që bënë të tjerët dhe fatkeqësisht edhe unë isha atje". "Unë". Nëse një lojtar vjen tek unë dhe më thotë, 'nuk u kualifikuam në Champions, duhet të iki', do ta çoj vetë diku tjetër, do të marr çelësin dhe do t'i them: 'Hip në makinë, ku do të shkosh? Do të të çoj atje". Megjithatë, do të ishte diçka e pakuptueshme. Është sikur të thosha: "Nuk u kualifikuam në Ligën e Kampionëve, dua të punoj në një ekip të Ligës së Kampionëve kështu që unë 'po largohem'. Unë jam përgjegjës për atë që ka ndodhur, nuk mund të largohem".

Dhe për rrezikun që tifozët të shpërfillin Europa League, Klopp është i sigurt: "Kur dilni në fushë nuk ka asnjë ndryshim. Jam 100% i sigurt se në fillimin e ndeshjes të enjten në mbrëmje, çfarëdo qoftë kundërshtari, Anfield do të dëgjohet. Dhe kjo është gjithçka që më duhet”.