RTSH Sport Live

Liverpool rigjen fitoren: 2-0 përballë Southampton

  • 08/05/2021
  • |
  • Angli
Liverpool rigjen fitoren: 2-0 përballë Southampton
Salah dhe Thiago Alcantara firmosën suksesin e të besuarve të Klopp, që mungonte prej kohësh

Pas dy barazimeve befasuese dhe të njëpasnjëshme, Liverpool rimori fitoren në kampionat pas gati një muaji dhe kaloi Tottenham në vendin e gjashtë. Kuqezinjtë dominojnë në pjesën e parë kundër Southampton.

Në 18 minuta, Forster refuzon diagonalin e Salah nga afër me gjurin e tij. Portieri i Shenjtorëve më pas ruan ekipin e tij në goditjen e Diogo Jota dhe pastaj në të majtë, përsëri nga Salah. Ndërsa disa minuta më vonë, Ëijnaldum godet traversën.

Në anën tjetër të fushës, drita e vetme vjen nga Adams, i cili përpiqet të kalojë Alisson por pa rezultat, portiere i Liverpool tregohet në lartësinë e duhur. Rezultati është zhbllokuar në minutën e 32-të: Salah jep një krosim të bukur nga e djathta dhe Mané, duke kaluar Ëalker-Peters, e dërgon në rrjetë.

Pjesa e parë e ndeshjes përfundon me një mundësi të Salah. E njëjta histori dhe në pjesën e dytë, me Forster që reziston pas gjuajtjes së fuqishme të fuqishme të Jota. Loja mbetet e hapur, por në mënyrë dramatike zvogëlohet në intensitet.

Në finale, Alisson, në nisje të një aksioni, dorëzon topin në këmbët e Adams, goditja e të cilit është e dobët dhe lejon brazilianin të kompensojë gabimin e mëparshëm. E djathta fituese e Thiago Alcantara nga jashtë zonës, mbyll ndeshjen. Tani, zona Champions për Liverpool është zvogëluar në 6 pikë.