RTSH Sport Live

Liverpuli, Klop para finales: Reali favorit për historinë, por…

  • 27/05/2022
  • |
  • Futboll Bota
Liverpuli, Klop para finales: Reali favorit për historinë, por…
Trajneri gjerman: "Mané është në formë të shkëlqyer, nuk më interesojnë thashethemet”

Konferencë për shtyp për Jurgen Klopp, në prag të finales së Ligës së Kampionëve mes Liverpoolit dhe Real Madridit (drejtpërdrejt në RTSH). "Favorit? Nuk e di. Nëse mendoni për historinë, përvojën e kundërshtarit, se si Real Madridi u rikthye nga situata të caktuara... Unë mendoj se është Real Madridi - shpjegoi trajneri gjerman -. Nëse jemi në top formë, është vërtet e vështirë të luash kundër nesh”. Thashethemet e Bayern-Mané. "Sadio është në formën më të mirë të karrierës së tij. Nuk më interesojnë thashethemet e Bayern”.

Pavarësisht humbjes në vitin 2018, Klopp nuk dëshiron të flasë për një revansh. "Ne e humbëm atë sfidë. Të gjithë jemi të motivuar nga gjëra të ndryshme, kemi 25-26-27 lojtarë dhe të gjithë janë të motivuar ndryshe. Nuk e kemi harruar atë që ndodhi në Kiev, por tashmë ka mjaft motivim pa e rishikuar lojën. Ne kemi kaq shumë arsye për të pasur motivim nesër mbrëma”.

“Krahasuar me katër vite më parë, të kuqtë arrijnë në finale në gjendje të shkëlqyer. "Ne jemi shumë të lumtur që jemi këtu. Është bota jonë për t'u gjykuar nga rezultati final. Nuk ka të bëjë me atë që djemtë kanë bërë deri më tani, por tani vlen vetëm ngjyra e medaljes. Ne jemi gati. Jam krenar për atë që bëmë, ishte e veçantë: lojëra të shkëlqyera, finale. 120 minuta me Chelsean dhe më pas me penallti... Do të jem shumë mire, nëse fitoj, shumë më mire”.

“Kur je në një skenë të madhe ju duhet të bëni një paraqitje të shkëlqyer. Ne e bëmë atë në Kiev, ishte një sezon i mrekullueshëm, por arritëm me tre rrota. Disa lojtarë u kthyen nga dëmtimet, më pas pati shkaqe që kontribuan, edhe në golat që pranuam”.

“Ne kemi mësuar të fitojmë. Askush nuk mund t'ju ndihmojë, të duhet kohë. Kam humbur shumë finale në jetën time. Djemtë janë rritur jashtëzakonisht gjatë tre viteve të fundit. Ne jemi pjesë e një klubi të madh, djemtë janë të duhurit për dimensionin ekipit tonë. Arrijmë në një moment të shkëlqyer”.