RTSH Sport Live

Liverpuli përmbys Sauthemptonin, Premier Liga vendoset në javën e fundit

  • 17/05/2022
  • |
  • Angli
Liverpuli përmbys Sauthemptonin, Premier Liga vendoset në javën e fundit
Të kuqtë fitojnë 2-1 jashtë fushe dhe i bëjnë presion Mançester Sitit. Të dielën jepet verdikti

Do të vendoset të dielën, në javën e fundit, se cili do të jetë fituesi I Premier League. Liverpool arriti të kapërcejë  pengesën Southampton 2-1 dhe vendoset një pikë larg Cityt lider. Tani ‘Reds’ do të duhet të kërkojnë një favor nga ish-kapiteni i tyre historik Gerrard, trajneri i Aston Villas që do të përballet me Guardiolën. Klopp pret Ëolves në shtëpi. Nisje shokuese e të kuqve që e panë veten në disavantazh pas vetëm katërmbëdhjetë minutash lojë me golin e mrekullueshëm të Redmond, pavarësisht protestave për një faull që në fillim të aksionit ndaj Jota.

Skuadra e Klopp nuk çorientohet dhe nis menjëherë punën për të korrigjuar situatën: mjaftojnë trembëdhjetë minuta dhe Minamino e dërgon topin aty ku duhet pas një aksioni të mirë koral, rezultati është 1-1. Një Liverpool shumë i ripunuar, pa Salah, Manè dhe Diaz dhe i freskët nga lodhja e fitores së FA Cup me penallti, përpiqet të shtyjë, por i mungon neveria dhe saktësia në zonën kundërshtare.

Edhe në pjesën e dytë, djemtë e Klopp-it janë në vështirësi, ndaj Matipit i duhet një blic nga një goditje këndi për të nënshkruar një rikthim të papritur: është minuta e 67-të kur Reds kalojnë në avantazh dhe mbi të gjitha në -1 nga City. Vendasit përpiqen të shtyjnë, sidomos në sulmin final, por muri i kuq nuk shembet dhe ka ende shpresë për Klopp.