RTSH Sport Live

Liverpuli, tre gola Brentfordit: rrëmben vendin e dytë

  • 16/01/2022
  • |
  • Angli
Liverpuli, tre gola Brentfordit: rrëmben vendin e dytë
Reds fitojnë 3-0 falë golave ​​të Fabinho, Oxlade-Chamberlain dhe Minamino

Liverpool i rikthehet fitoreve dhe ngjitet në vendin e dytë në Premier League. Reds mundën Brentford 3-0 dhe janë 11 pikë prapa Manchester City (që ka luajtur një ndeshje më shumë). Një ndeshje jo e lehtë për djemtë e Klopp, pa Mané dhe Salah, të përfshirë në Kupën e Afrikës. Në Anfield, vendësit sulmuan që në minutat e para dhe iu afruan avantazhit me Van Dijk, të cilin Fernandez e shpëtoi me refleks. Kur miqtë filluan të rriteshin, madje duke prekur objektivin me Toney, Liverpool zhbllokoi rezultatin: në minutën e 44-të goditja e këndit nga Alexander-Arnold kaloi zonën dhe gjeti prekjen fituese të Fabinhos, 1-0.

2-0 vjen në minutën e 69-të, me goditje me kokë të Oxlade-Chamberlain nga një krosim i Robertson. Në të 77'  Brentford gabon dhe i jep Firminos topin që i lejon Minamino të nënshkruajë 3-0 përfundimtar. Djemtë e Klopp kthehen për të fituar pas tre ndeshjesh dhe konfirmojnë veten si alternativa e parë ndaj Cityt ndërsa Brentford, me nokautin e katërt në pesëshen e fundit të ligës, mbetet në 23 pikë. Në ndeshjen tjetër të sotme në Premierligë, Leeds fitoi 3-2 në fushën e West Ham falë tripletës së Harrison-it të ndërthurur me golat e Bowen dhe Fornals.