RTSH Sport Live

Lufta Mercedes-Red Bull, kërkohet rishikimi i duelit Verstapen-Hamilton

  • 16/11/2021
  • |
  • Formula 1
Lufta Mercedes-Red Bull, kërkohet rishikimi i duelit Verstapen-Hamilton
Skuadra anglo-gjermane gati për të luftuar kundër Red Bull-it pas publikimit të imazheve të reja që do të nxirrnin në pah gabimet e holandezit.

Mercedes shkon në kundërsulm dhe përgatitet të bëjë betejë me Red Bull edhe jashtë pista. Ekipi Brackley në fakt ka vendosur të apelojë për të drejtën e rishikimit (neni 14.1.1 i rregullores) në lidhje me duelin mes Leëis Hamilton dhe Max Verstappen që u zhvillua gjatë GP të Brazilit. Në qendër të gjithçkaje është goma e diskutueshme në fillim të xhiros 48: holandezi dukej se kishte zgjeruar trajektoren e tij në kthesën 4 për të shtyrë rivalin e tij jashtë piste dhe për të penguar përpjekjen e tij për parakalim, por komisarët e garës kanë vendosur që të mos ndërhyjnë. Të martën, megjithatë, F1 vuri në dispozicion imazhe të reja të cilat, sipas Mercedes, do të nxirrnin në pah gabimet e holandezit.

Në një Botëror të destinuar për t'u vendosur në frymën e fundit, ku çdo pikë do të ketë rëndësi, skuadra anglo-gjermane zgjedh të luajë edhe këtë kartë, si për të kundërshtuar penalltinë e vënë ndaj Hamiltonit për parregullsinë e konstatuar në pjesën e pasme dhe të sjellë prova para komisionerëve për Red Bull. Më pas Leëis fitoi GP-në, por gjatë fundjavës së Interlagos nuk munguan përleshjet, veçanërisht midis dy drejtuesve të ekipeve Toto Wolff dhe Chris Horner. Me pak fjalë, ka një luftë të hapur mes dy skuadrave dhe sfida tani kalon në Katar, në pritje të rezultatit të apelit.