RTSH Sport Live

Lukaku-Martinez, Inter arratiset

  • 07/04/2021
  • |
  • Itali
Lukaku-Martinez, Inter arratiset
Në San Siro, Lukaku dhe Martinez firmosin humbjen e Sassuolo-s: zikaltërit, +11 nga Milan

Inter vuan, porrealizon fitoren e dhjetë radhazi dhe rezervon titullin. Në rikuperimin e ndeshjes së javës  së 28-të të Serie A, ekipi i Conte mundi Sassuolo 2-1 dhe u katapultua në +11 nga Milani. Në San Siro, një provë cinike për zikaltërit. Në pjesën e parë Lukaku (10 ') hap vallëzimin me një goditje të saktë me kokë, pastaj në pjesën e dytë Martinez (67') dyfishon me të majtën dhe në finale Traore (85 ') tremb të besuarit e Conte me një goditje të shkëlqyer.

Pjesa e parë argëtuese dhe e luajtur hapur nga të dy ekipet. Sassuolo mban zotërimin e topit dhe ndërton rrjeta të pasimeve të pafund, Inter mbron me kompaktësi dhe përpiqet të dëmtojë në kundërsulm. Një ide që funksionon, duke pasur parasysh që në 10 ' zikaltërit kalojnë në avantazh me Lukaku, 1-0. Skenari i lojës nuk ndryshon, me ekipin e Conte që është i rrezikshëm me kundërsulmet dhe Sassuolo që ngre qendrën e gravitetit dhe përpiqet të bëjë një posedim steril deri në konkretizim, por rezultati nuk ndryshon.

Në 20 minutat e para të pjesës së dytë, Sassuolo mbajti topin dhe i bëri presion Interit. Djuricic dhe Obiang provojnë, por Handanovic është gjithmonë i kujdesshëm. Dhe kështu në minutën e 67-të Inter gjeti dyfishimin: kontakti në zonën De Vrij-Raspadori në të cilën arbitri nuk ndërhyri. Topi rifillon shpejt dhe arrin te Lukaku, i cili ngre kokën dhe shkon thellë nga Lautaro Martinez, që nuk gabon, 2-0.

Sassuolo, pavarësisht disavantazhit të dyfishtë, nuk dorëzohet dhe përpiqet ta vërë Interin në vështirësi. Dhe përkundër lodhjes, në minutën e 85-të, mbërrin 2-1 që i jep një finale të nxehtë ndeshjes. Megjithatë, Inter ruan avantazhin dhe merr një fitore thelbësore për sa i përket titulli.t