RTSH Sport Live

Manaj, pesha e numrit 9: Mbijetesa, brenda mundësive tona

  • 14/09/2021
  • |
  • Kombëtarja
Manaj, pesha e numrit 9: Mbijetesa, brenda mundësive tona
"Te Barcelona mësova se sa më lartë të jesh, aq më shumë përulësi dhe profesionalizëm do të gjesh"

Riccardo Pecini e paraqiti si një lojtar që ka arritur një nivel pjekurie, që e bën atë vendimtar. Spezia llogaritet shumë për të qenë klubi i shenjtërimit të Rey Manaj, qendërsulmuesi shqiptar i lindur në 1997. “Çdo përvojë është e duhura, mund të kisha qëndruar te Barcelona, por më pëlqeu sfida që Spezia më paraqiti. Shpresoj të jem në gjendje të zhytem në këtë aventurë deri të dielën tjetër”, tha Manaj gjatë konferencës prezantuese.

Ai vjen nga Barcelona, ​​por nuk ndihet në rënie nga kjo lëvizje. "Si një nga përvojat më të rëndësishme të karrierës sime, ne po flasim për një nga ekipet më të mira të dhjetë viteve të fundit. Unë jam stërvitur me lojtarë të vendosur dhe kam gjetur se sa më lartë të jeni, aq më shumë përulësi dhe profesionalizëm gjeni. Diçka nga e cila mund të mësoni të shikoni detajet e vogla. Ndonjëherë injorohen, por janë ata që bëjnë diferencën”.

“Luftë” për një fanellë, me emra si Nzola, Strelec dhe Antiste "Konkurrenca është shumë e rëndësishme, sepse ju shtyn të jepni diçka më shumë. Në ato pak ditë që isha këtu, pashë djem të motivuar që duan të arrijnë objektivin. Ne do të përpiqemi t'i arrijmë të gjitha së bashku. Motta në dhomat e zhveshjes na ndihmon të japim 120%, ndoshta jashtë ai duket i qetë. Serie A është një nga ligat më të vështira në botë dhe shpëtimi mund të arrihet vetëm me angazhimin e të gjithëve, por besoj se është brenda mundësive tona. Ne duhet të jemi të vetëdijshëm për forcën tonë dhe të jemi të uritur për fitore”.

Për të ka dhe një objektiv tjetër, jo të vogël: të kualifikohet në Kupën e Botës me Shqipërinë. “Kualifikimi në Kupën e Botës me Shqipërinë për herë të parë do të ishte fantastike. Ne jemi një grup i mirë, dhjetë lojtarë janë në Serie A, një në Liga, një në Premier dhe tre në Turqi. Edy Reja është një trajner i shkëlqyer...  do të ishte një ëndërr, ndoshta më e rëndësishmja në karrierën time. Nëse fitojmë kundër Hungarisë dhe Polonisë në dy të ardhshmet, sit ë dytët mund të arrijmë në play -off”.