RTSH Sport Live

Manchester City, në finale të Champions: vendos Mahrez

  • 04/05/2021
  • |
  • Futboll Bota
Manchester City, në finale të Champions: vendos Mahrez
Dy gola të Mahrez eliminojnë PSG, City në finale për herë të parë në histori

Manchester City është finalisti i parë i Champions League 2020/21. Anglezët, të favorizuar nga nga 1-2 të arritur në ndeshjen e parë, fituan edhe në shtëpi me rezultatin 2-0 kundër PSG-së, të udhëhequr nga një Mahrez vdekjeprurës. Algjeriani zhbllokon rezultatin pas 11 minutash dhe e mbyll ndeshjen me një kundërsulm në pjesën e dytë (63’). Dëbimi i Di Maria fundosi çdo shpresë për një rikthim për francezët. Finalja e parë historike për City, që është në pritje të kundërshtarit, fituesin e sfidës Chelsea-Real Madrid.

NDESHJA - Kështu Pep Guardiola shkruan një faqe tjetër të historisë së futbollit. Në sezonin e tij të pestë në Manchester, trajneri katalanas më në fund arrin të drejtojë City-n në finalen më të lakmuar, duke u kthyer në fazën më të rëndësishme pikërisht 10 vjet pas herës së fundit, kur Barça e tij përfundoi triumfuese kundër Manchester United.

E realizon me një ndeshje të përsosur taktikisht, duke rrezikuar shumë pak kundër një PSG në disa raste mjaft kërkuese, edhe pse kurrë me të vërtetë të rrezikshme, duke mbyllur çdo hapësirë ​​në mënyrë të përsosur dhe më pas duke qenë vdekjeprurëse në fushë të hapur.

Shpejtësia dhe paparashikueshmëria e Foden dhe Mahrez, drejtimi i përparuar i De Bruyne, ndalimi i çmuar i Fernandinho dhe qëndrueshmëria e Ruben Dias, ishin çelësat e një mbrëmjeje magjike.

Nga ana tjetër, Parisi ishte i etur, por jo shumë i ndritshëm. Pa Mbappé (90 'në stol pas dëmtimit) ekipi i Pochettino u gjend i humbur dhe pa pikë referimi. Me një Icardi totalisht jashtë kontekstit, një Neymar dhe Di Maria nervoz dhe jo preciz, detyra e përmbysjes së disfatës së ndeshjes së parë shpejt u shfaq e pamundur.

Fillimi i garës kushtëzohet fuqimisht nga kushtet e terrenit në Etihad, të munduar nga një breshër i dendur deri disa minuta para fillimit. PSG shfaqet si një ekip më iniciativë në minutat e para: shtyp lart, shtyn kundërshtarët në gjysmën e tyre dhe gjithashtu fitoni një penallti, të cilën sidoqoftë Kuipers "e korrigjon" pasi kontrollon në monitor që topi prek shpatullën dhe jo krahun. nga Zinchenko.

Për City, paksa i befasuar, sulmi i parë është i mjaftueshme për të kaluar në avantazh: veprimi fillon nga një hedhje milimetrike nga Ederson dhe përfundon me konkretizimin e Mahrez, i cili ndëshkon parizienët si në ndeshjen e parë.

Reagimi i miqve është aty dhe mund të materializohet pas disa minutash, por goditja e jashtëzakonshme me kokë nga Marquinhos përplaset në traversë. Pas shkëndijave fillestare, gara bie pak në gjumë: PSG mban frenat e lojës mirë me Verratti dhe Paredes, por Neymar dhe Di Maria ndriçohen pak, Icardi është plotësisht i shkëputur nga loja dhe vendasit mbrojnë veten në mënyrë taktike të përsosur, duke mbrojtur rezultatin pa vështirësi të mëdha deri në 45'.

Në pjesën e dytë, pesha është e gjitha mbi supet e PSG, por muri mbrojtës i City duket vërtet i pakalueshëm. Pochettino hedh Draxler dhe Kean për të bërë diçka më shumë, por një minutë pas ndryshimeve vjen kundërsulmi vdekjeprurës, i mbyllur përsëri nga një konkretizim perfekt i një Mahrez të jashtëzakonshëm.

Shpresat e pakta që i mbetën Neymar dhe shokëve të tij të skuadrës zhduken plotësisht në minutën e 69-të, kur një naiv si Di Maria shkakton një goditje ndaj Fernandinho, i cili e kishte provokuar atë, duke dhuruar kartonin e kuq të pashmangshëm. Shtylla e Foden është emocioni i fundit i një fundi të lumtur për anglezët dhe të dhimbshëm për francezët.

STATISTIKA - Manchester City është skuadra e nëntë angleze që arrin në finalen e Kupës së Kampioneve / Ligës së Kampionëve; tre më shumë se çdo shtet tjetër (Gjermani dhe Itali, 6).

Trajneri anglezëve, Pep Guardiola ndërpreu një seri prej katër eliminimesh gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve radhazi, duke arritur në finale për herë të parë që nga 2010/11 me Barcelonën.

Pep Guardiola u bë trajneri i shtatë që arriti në finalen me dy skuadra të ndryshme - pas Ottmar Hitzfeld, Louis Van Gaal, José Mourinho, Jupp Heynckes, Carlo Ancelotti dhe Jurgen Klopp.

City ka fituar shtatë ndeshjet e fundit në Ligën e Kampioneve; seria më e gjatë për një skuadër angleze në historinë e Kupës së Kampionëve / Ligës së Kampionëve.

Riyad Mahrez është vetëm lojtari i dytë që shënon në të dy ndeshjet e një gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve për një klub anglez pas Sadio Mane në 2017/18.

Për herë të parë këtë sezon, Mahrez shënon në dy ndeshje radhazi, duke llogaritur të gjitha garat. Gjithashtu, shënoi dopietën e tij të dytë në Ligën e Kampioneve, pas asaj kundër Club Brugge në 2016.

Asnjë lojtar nuk ka prekur më pak topa sesa Mauro Icardi (13) në pjesën e parë të Manchester City-PSG.