Manchester City përmbyset nga Brighton

• 18/05/2021
  • |
  • Angli
Me një avantazh të dyfishtë në dispozicion, kampionët “lejojnë” Brighton të fitojë 3-2

Manchester City, kampion i Anglisë, humbi 3-2 në fushën e Brighton. Ekipi i Guardiola, i mbetur me një lojtar më pak nga 10' për shkak të dëbimit të Cancelo, merr epërsinë me dy gola, por pëson një rikthim nga vendasit.

Kampionët e Premier zhbllokojnë ndeshjen në 2' falë një goditje me kokë nga Gundogan, në një asist të Mahrez. Në 10’ Mançester mbetet në inferioritet numerik. Ish-Juve dhe Inter, Cancelo pengon pranë zonës Ëelbeck dhe gjyqtari tregon kartonin e kuq për një faull si lojtari I fundit.

Sidoqoftë, City, në hapjen e pjesës së dytë, gjeti golin e dyfishimit falë një veprimi personal fantastik nga Foden që fillon nga mesfusha dhe e mposht Sanchez me një diagonale precize. Në 50 ’ vendasit rihapin ndeshjen. Gabimi i Rodrit, duke i shërbyer Trossard. Numri 11 i Brighton merr mbrojtjen mike për një shëtitje dhe mund Edersonin.

Në 72’ njëmbëdhjetëshja e Potter barazoi me një goditje me kokë nga Webster. Katër minuta më vonë Brighton kompleton rikthimin falë golit të Burn.