Manchester United mban vendin e dytë me një autogol

• 14/03/2021
  • |
  • Angli
Formacioni i Solskjaer ka mundur 1-0 West Ham, vendosi autogoli i Dawson

Manchester United kalon i padëmtuar ndeshjen që alternon sfidën e dyfishtë europiane kundër Milanit dhe tani mund të mendojë për kthimin e Ligës së Europës të enjten në San Siro. Ritmi dhe intensiteti që nga minutat e para në Old Trafford, me Djajtë e Kuq që sulmojnë dhe West Ham, që përgjigjet goditje për goditje.

Në 4’ Shaw hyn në zonë nga e djathta dhe pason në mes për Greenwood, i cili përpiqet të godasë portën, por gjen përgjigjen e Fabianski. Në 25’ sulmuesi anglez kthehet në të majtë dhe kroson në zonë për Rashford i cili, nga një pozicion i mirë, godet jashtë me kokë.

I shërbyer nga Bruno Fernandes, Greenwood përballet me reagimin e Fabianski. Sidoqoftë, fillimi i pjesës së dytë i buzëqesh ekipit të Solskjaer, i cili arriti të thyejë murin e West Ham në minutën e 53: me zhvillimin e një goditje nga këndi, Dawson “bezdiset” nga McTominay dhe godet topin drejt portës së tij.

Fabianski mbajti rezultatin 1-0 pasi Bruno Fernandes realizoi një goditje të bukur nga jashtë. Në finalen Greenwood godet shtyllën. Manchester United mbetet në vendin e dytë në renditje me 57 pikë, një më shumë se Leicester; West Ham është ende i pesti me 48 pikë.