RTSH Sport Live

Maratona e Berlinit, Asefa rekord për femra, Kipçoge e fiton për herë të pestë

 • 24/09/2023
 • |
 • Sporte të tjera
Maratona e Berlinit, Asefa rekord për femra, Kipçoge e fiton për herë të pestë

Paraditen e sotme në Berlin atletja nga Etiopia Tigst Asefa ka vendosur rekord të ri botëror në disiplinën e maratonës ndërsa Eliud Kipçoge ka fituar për herë të pestë garën prestigjoze e cila është në edicionin e 49-të.

Asefa, e cila përfundoi e para për femra këtë garë një vit më parë, arriti që të përshkruante 42,195 kilometrat për 2 orë, 11 minuta dhe 53 sekonda duke thyer kështu rekordin e vendosur nga Brigid Kotsgei në Maratonën e Çikagos në 2019 me kohën 2:14:04.

Në kategorinë e meshkujve edhe në këtë sezon i pari ishte Eliud Kipçoge. Fenomeni nga Kenia, i cili në garën e sotme u la i vetëm që nga kilometri i 32-të, përfundoi garën për 2 orë, 2 minuta e 42 sekonda pra gati 1 minutë e gjysëm më “ngadalë” krahasuar me kohën e vendosur nga vetë ai po në Berlin. Për kenianin është fitorja e pestë në Berlin.

Atletet elitare

 1. Tigst Assefa (ETH) — 2:11:53 (RB)
 2. Sheila Chepkirui (KEN) - 2:17:49
 3. Magdalena Shauri (TAN) - 2:18:41
 4. Zeineba Yimer (ETH) - 2:19:07
 5. Senbere Teferi (ETH) - 2:19:21
 6. Dera Dida (ETH) - 2:19:24
 7. Workenesh Edesa (ETH) - 2:19:40
 8. Helen Bekele (ETH) - 2:19:44
 9. Charlotte Purdue (GBR) - 2:22:17
 10. Fikrte Wereta (ETH) - 2:23:01

Atletët elitarë

 1. Eliud Kipchoge (KEN) - 2:02:42
 2. Vincent Kipkemoi (KEN) - 2:03:13
 3. Tadese Takele (ETH) - 2:03:24
 4. Ronald Korir (KEN) - 2:04:22
 5. Haftu Teklu (ETH) - 2:04:42
 6. Andualem Belay Shiferaw (ETH) - 2:04:44
 7. Amos Kipruto (KEN) - 2:04:49
 8. Philemon Kiplimo (KEN) - 2:04:56
 9. Amanal Petros (GER) - 2:04:58
 10. Bonface Kimutai Kiplimo (KEN) - 2:05:05
 11. Jared Ward (USA) - 2:11:44

Scott Fauble (USA) (pa kohë)