RTSH Sport Live

Mark Markez dominon në SHBA

 • 03/10/2021
 • |
 • Moto GP
Mark Markez dominon në SHBA
Piloti i Honda triumfon në Çmimin e Madh të SHBA për herë të shtatë në karrierën e tij

Marc Marquez dominon garën në Austin dhe kthehet të triumfojë në Çmimin e Madh të Amerikës për herë të shtatë në karrierën e tij. Pas tij, pa asnjë shans për të sulmuar, udhëheqësi i Botërorit, Fabio Quartararo (Yamaha) dhe Francesco Bagnaia (Ducati), i cili nuk arrin të shkurtojë distancën me francezin dhe bie në 52 pikë prapa. Vendi i gjashtë për Enea Bastianinin pas podiumit në Misano, i trembëdhjeti Andrea Dovizioso, ndërsa Valentino Rossi e mbyll në vendin e pesëmbëdhjetë pas Luca Marini.

Marc Marquez ka deklaruar pas garës: "Plani ishte pikërisht ajo që bëra, nisu mirë dhe dil i pari që në kthesën e parë. Jam i kënaqur me ritmin tim, në xhiron e fundit isha i lodhur dhe ishte e vështirë të mbaja përqendrimin, por Quartararo ishte larg, instinkti im më tha se do të ngadalësonte sepse po lufton për titullin”.

Top 10

 1. Marc Marquez (Honda)
 2. Fabio Quartararo (Yamaha)
 3. Francesco Bagnaia (Ducati)
 4. Alex Rins (Suzuki)
 5. Jorge Martin (Ducati)
 6. Enea Bastianini (Avintia)
 7. Joan Mir (Suzuki)
 8. Jack Miller (Ducati)
 9. Brad Binder (Ktm)
 10. Pol Espargaro (Honda)

Klasifikimi i përgjithshëm

 1. Quartararo 254
 2. Bagnaia 202
 3. Mir 176
 4. Miller 148
 5. Zarco 141
 6. Binder 131
 7. M. Marquez 117
 8. A. Espargaro 104
 9. Vinales 98
 10. Oliveira 92
 11. Martin 82
 12. Rins 81
 13. Bastianini 71
 14. Nakagami 70
 15. P. Espargaro 70
 16. A. Marquez 54
 17. Morbidelli 40
 18. Lecuona 38
 19. Petrucci 37
 20. Marini 30
 21. Rossi 29
 22. Bradl 13
 23. Pirro 8
 24. Pedrosa 6
 25. Savadori 4
 26. Dovizioso 3
 27. Rabat 1
 28. Gerloff 0
 29. Crutchlow 0
 30. Dixon 0