RTSH Sport Live

Martin do të niset i pari në Valencia

 • 13/11/2021
 • |
 • Moto GP
Martin do të niset i pari në Valencia
Ducati bën ligjin në cirkuitin Ricardo Tormo, bashkë me Martin edhe Pecco Bagnaia dhe Jack Miller

Jorge Martin fitoi “pole position” në Grand Prix të Valencias, raundi i tetëmbëdhjetë dhe i fundit i sezonit MotoGP. Piloti i skuadrës Pramac, me kohën 1: 29.936, pushtoi pozicionin e parë në rrjetin e startit në cirkuitin Ricardo Tormo. Në rreshtin e parë, së bashku me të, do të jenë dy Ducati-t e Pecco Bagnaia dhe Jack Miller, të dy protagonistë të një aksidenti në minutat e fundit të Q2. Rreshti i dytë u hap nga Suzuki i Joan Mir, i ndjekur nga Johann Zarco dhe Alex Rins. I teti është kampioni i ri i botës Fabio Quartararo, ndërsa Valentino Rossi do të startojë i dhjeti në garën e fundit të karrierës së tij në Kampionatin Botëror.

NISJA

Rreshti i parë

1.Jorge Martin

 1. Francesco Bagnaia
 2. Jack Miller

Rreshti i dytë

 1. Joan Mir
 2. Johann Zarco
 3. Alex Rins

Rreshti i tretë

 1. Brad Binder
 2. Fabio Quartararo
 3. Takami Nakagami

Rreshti i katërt

 1. Valentino Rossi
 2. Franco Morbidelli
 3. Aleix Espargaro

 

Rreshti i pestë

 1. Andrea Dovizioso
 2. Maverick Vinales
 3. Iker Lecuona

Rreshti i gjashtë

 1. Danilo Petrucci
 2. Luca Marini
 3. Enea Bastianini

Rreshti i shtatë

 1. Alex Marquez
 2. Miguel Oliveira
 3. Pol Espargaro