RTSH Sport Live

Martin fiton Sprintin në Francë, përpara Binder dhe Bagnaia

 • 13/05/2023
 • |
 • Moto GP
Martin fiton Sprintin në Francë, përpara Binder dhe Bagnaia
Spanjolli i skuadrës Pramac është i pathyeshëm, ndërsa Marini dhe Marquez janë në këmbët e podiumit

Është Jorge Martin ai që merr në shtëpi fitoren në Sprintin e Çmimit të Madh të Francës, i vlefshëm për raundin e pestë të Kampionatit Botëror MotoGP, 2023. Piloti spanjoll i skuadrës Pramac e çon Ducatin e tij në një fitore të merituar, me një epërsi të madhe ndaj Brad Binder në vendin e dytë. Në podium ngjitet edhe Pecco Bagnaia, duke nisur nga pole position, i cili megjithatë shënon pikë të rëndësishme. Në vendin e katërt është Luca Marini, i cili ka kaluar në finale Marc Markez, i cili kapërceu vijën e finishit i pesti. I gjashti Johann Zarco, ndërsa një rënie nxjerr jashtë loje Fabio Quartararon.

GARA SPRINT

 1. Jorge Martin
 2. Brad Binder
 3. Francesco Bagnaia
 4. Luca Marini
 5. Marc Marquez
 6. Johann Zarco
 7. Marco Bezzecchi
 8. Aleix Espargaro
 9. Maverick Vinales
 10. Takaaki Nakagami
 11. Alex Rins
 12. Fabio Di Giannantonio
 13. Franco Morbidelli
 14. Joan Mir
 15. Alex Marquez
 16. Danilo Petrucci
 17. Lorenzo Savadori

OUT

Jack Miller
Fabio Quartararo
Augusto Fernandez
Jonas Folger