RTSH Sport Live

Melzin Lazimi dorëhiqet nga Goga Basket

  • 08/05/2021
  • |
  • Basketboll
Melzin Lazimi dorëhiqet nga Goga Basket
Disa orë përpara ndeshjes me Partizanin, trajneri merr vendimin e largimit nga ekipi

Melzin Lazimi nuk është më trajneri i Goga Basket. Të paktën kështu ka lajmëruar Akademia “Goga Basket” të shtunën, ndërsa disa orë përpara ndeshjes me Partizanin, e cila të shtunën është luajtur në Pallatin e Sportit “Dhimitraq Goga” të Xhafzotajt, Lazimi ka njoftuar dorëheqjen nga drejtimi i skuadrës.

Ky vendim i Lazimit, gjithnjë sipas njoftimit të Goga Basket, vjen si rrjedhojë e mosrealizimit të objektivit në marrjen e Kupës së Shqipërisë dhe mospërputhjes me strategjitë e Bordit për drejtimin e skuadrës në të ardhmen. “Falënderojmë Melzinin për kontributin e tij të deritanishem dhe respektojmë vendimin e tij”, thuhet në njoftimin e Goga Basket.

 “Në ditët në vijim do ju bëjmë me dije emrin e trainerit të ri të ekipit”, shpjegojnë drejtuesit e Goga Basket. Lazimi është trajneri që ka marrë të parin titull kampion me Goga Basket, kjo në sezonin 2018-2019. E më pas u rikthye në këtë skuadër në gushtin e 2020-ës, ndërsa Goga Basket u rendit e katërta në Ligën Unike.

Në ndeshjen e fundit në kampionat, Goga Basket, me Lazimin në krye, mundi Barleti-Eagles 132-56. Ndërkohë që pas dorëheqjes së Lazimit, drejtuesit e Goga Basket kanë bërë të ditur se vazhdon gara me objektivin për t’u rishpallur kampion të Shqipërisë.